"Paramızın gücünü üretim gücümüz belirler"

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Hasan Eraslan "Paramızın gücünü üretim gücümüz belirler"dedi.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Hasan Eraslan "Paramızın gücünü üretim gücümüz belirler"dedi.

Dünyada itibar gören ve en çok sözü geçen ülkelerin üreterek zenginleşmiş ülkeler olduğunu söyleyen Eraslan şunları söyledi.

"Türkiyenin iktisadi sorunlarının çözümü, üretimde güzlidir. Üretim olmadan, ne  büyüme olur, ne zenginlek olur, ne istihdam olur, ne işsizlikle baş edebilir, ne enflasyonla baş edebilir, ne ihracat yapabilir, ne ithalat yapabilir, ne kalkınma olur, ne de zenginleşme olur. Üretim, tek sektörlü yapıdan  ziyade, çok sektörlü olmak zorundadır.

Üretimde, hiçbir sektör ihmal edilmemelidir. Yani tarım ve hayvancılık alanında üretim, sanayi üretimi ve hizmetler sektöründeki üretim, senkronize bir şekilde olmalıdır. Üretim alanlarından bir sektör, kesinlikle bir diğerine feda edilmemelidir. Buna Çoklu Üretim Modeli denmektedir. Ülkemizde uzun bir süredir tüketim, üretimden fazladır. Sorunların çözümü, bu olguyu tersine çevirebilmeyle yakından ilişkilidir. Yani “üreterek tüketme” anlayışına geçiş yaparak, başta ekonomik olmak üzere bütün sorunların üstesinden gelmek mümkündür. Ancak üretmeyi başardığımız ölçüde bu yüzyılın yükselen ülkesi olabiliriz. Aksi takdirde, bugünkü kazanımlarımızı da kaybetmekle yüz yüze kalabiliriz."

Eraslan "Paranın gücünü, ülkenin üretim gücü belirler" ifadelerini kullandı. Üretimin yenilik (inovasyon) odaklı olması gerektiğini vurgulayan Eraslan, "Yenilik odaklı ekonomi demek, bilgi ve Ar-Ge temelli üretim demektir." değerlendirmesinde bulundu.

Diğer Haberler