1. ULUSLARARASI "EMZİRME GERÇEĞİ KONGRESİ VE ULUSAL PEDİATRİ SEMPOZYUMU YAPILDI

1. ULUSLARARASI "EMZİRME GERÇEĞİ KONGRESİ VE ULUSAL PEDİATRİ SEMPOZYUMU 2 UZMAN HEKİMİMİZİN DE KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ

Dünyaya gelen her bebek, sağlıklı büyümek-gelişmek için yeterli ve dengeli beslenme hakkına sahiptir. Emzirme, bebeklerin ve çocukların bu hakkı kullanması için en ideal yöntemdir. İnsan sütünün bilinen özelliklerine, bileşenleri ve faydalarına her geçen gün yenileri eklenmektedir. Bütün bu yeniliklerin, bilim insanları ve sağlık profesyonelleriyle paylaşılması ve tartışılması gerekliliğinden hareketle “1. Uluslararası Emzirme Gerçeği Kongresi” ve “Ulusal Pediatri Sempozyumu” gerçekleştirilmiştir.

UNICEF, T.C. Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Sosyal Pediatri Anabilim Dalı, TEMAS Derneği, Sosyal Pediatri Derneği katkıları ve işbirliği ile düzenlenmesi planlanan bu kongrede “Emzirme Gerçeği”  teması işlenecektir. “Anne Sütü Muadillerinin Pazarlanması ile ilgili Uluslararası Yasa (Mama Kodu) ilkeleri doğrultusunda planladığımız bu kongre ile ülkemizde ve dünyada emzirmenin desteklenmesine ve gelişmesine katkıda bulunmak, bunun için, çok uluslu bir etkinlik içinde, emzirme konusunda faaliyet gösteren birçok kurum ve kuruluşu bir araya getirmektir.

Bu kapsamda Kongreye Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde hizmet veren Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli hekimlerimiz Dr. Öğr. Üyesi Erdal ÜNLÜ ve Dr. Öğr. Üyesi Ramazan DULKADİR kongreye katılarak yaptıkları çalışmalarla ilgili sunum yapmışlardır.

Konuyla ilgili Dr. Öğr. Üyesi Erdal ÜNLÜ yapmış olduğu açıklamada; “Süt çocukluğu doğumdan 2 yaşına kadar geçen süreci kapsar ve  bu süreçte bebeğin gelişimine en büyük yardımcı anne ve onun sütüdür. Annenin gebelikteki beslenmesi kadar, bebeğin doğumundan iki yaşına kadar olan beslenmesi de tüm yaşamını ve ileriye dönük sağlığını etkilemektedir. Anne sütü büyümekte olan bebeğe mükemmel bir besin kaynağı olmasının yanında hastalıklara karşı koruyucu antikorları, büyüme hormonlarını, antimikrobiyal maddeler ve özgün bağışıklık hücreleri de içermektedir. Böylece anne sütü, bebeğin kendi bağışıklık sistemi olgunlaşana dek, bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütünün bağırsak, solunum sistemi ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı birincil koruma yapması yanında, yenidoğan bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini artırdığı da gösterilmiştir. Biz bu sunumumuzda Kırşehir’ deki süt çocuklarının sık karşılaştıkları hastalıkların anne sütü-mama ile beslenmelerine göre sıklıklarını karşılaştırdık.

            Sonuç olarak Anne sütü ile beslenen bebeklerde hastalıkların mama ile beslenenlere göre çok daha az olduğunu bir kez daha göstermiş olduk. Bebeklerin ilk 6 aylık dönemde sadece anne sütü ile beslenmelerinin önemini vurgulamak istedik.” İfadelerine yer verdi.

Diğer Haberler