8. Uluslararası Âşıkpaşa Şiir Şöleni Düzenlendi

Vali İbrahim Akın, Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği’nce (KIYŞAD) düzenlenen 8. Uluslararası Âşıkpaşa Şiir Şölenine katıldı.

Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirilen programa Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, daire müdürleri, KIYŞAD Başkanı Veysel Turgut, ülkemizin dört bir yanından ve komşu ülkelerden ilimize gelen şairler ve ozanlar ile vatandaşlarımız katıldı.

Programda bir konuşma yapan Vali İbrahim Akın, “Kültür, tarih ve müzik şehri Kırşehir’e gelen şairler ve ozanlar hem şiir okudular, hem de türküler seslendirdiler. Kendilerini ilimizde ağırlamak bizleri mutlu etti. Bilindiği gibi, tasavvuf erlerimizden Hak aşığı Âşık Paşa, ilimizin önemli değerlerinden biridir. Onun adına düzenlenen bu program ile kendisini rahmetle anıyoruz. Ahiler diyarı, medeniyetlerin kesiştiği yer olan Kırşehir’de, yaşadığı dönemde Türkçenin öncülüğünü yapan Âşık Paşa’nın adını taşıyan ve ilimizin tanıtılmasında önemli rol oynayan bu şiir şöleninin hazırlanmasında emeği geçenlere, şiir okuyup ve türküler seslendiren, adeta bir kültür elçiliği görevi yapan şair ve ozanlara teşekkür ediyorum.” dedi.

KIYŞAD Başkanı Veysel Turgut da konuşmasında, şiir şölenini hazırlamaktaki amaçlarının ilimizin hem kültürel hem de müzik değerlerini tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak maksadıyla Kırşehir kültürüne hizmet etmek olduğunu söyledi. 

Şairlerin şiirler okuyup ozanların türküler seslendirdiği şölen programı, Vali İbrahim Akın ve Belediye Başkanı tarafından katılımcılara teşekkür belgesi ve plaket vermesi, ardından hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

Diğer Haberler