KIRŞEHİR CHP MİLLETVEKİLİ DR. METİN İLHAN YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASINDA Sevgili Kırşehirliler, Milletvekili olarak seçildiğim günden itibaren tüm hemşehrilerimizin ve Kırşehir'in sorunlarıyla yakinen ilgilenerek başta TBMM olmak üzere her platformda bu sorunları dile getirdim ve de getirmeye devam edeceğim.

KIRŞEHİR CHP MİLLETVEKİLİ DR. METİN İLHAN YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASINDA

Sevgili Kırşehirliler, 

Milletvekili olarak seçildiğim günden itibaren tüm hemşerilerimizin ve Kırşehir'in sorunlarıyla yakinen ilgilenerek başta TBMM olmak üzere her platformda bu sorunları dile getirdim ve de getirmeye devam edeceğim. TBMM'deki resmî sayfam, sosyal medya hesaplarım ve basın paylaşımlarım da incelendiğinde gerek yazılı gerekse de sözlü olarak şehrimizin ve vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm bulmak amacıyla yaptığım çalışmaları göreceksiniz.

Zira vatandaşlarımızın bize verdiği bu sorumluluk her türlü unsurdan müstesnadır. Dolayısıyla, Kırşehir için bir çivi bile çakılsa memnun olur; tebrik ve teşekkür ederek minnetimi seve seve sunarım. Bu anlamda da her zaman yapılan hizmeti takdir etmişimdir.

 Geçen haftalarda Ak Parti Milletvekili Sayın Kendirli'nin, Kırşehir'in tarafımca da defalarca dile getirilmiş en önemli sorunlarından biri olan yeni devlet hastanesi ile ilgili verdiği "müjde" tüm hemşerilerimizi olduğu gibi beni de ziyadesiyle memnun etti. Evet, yeni devlet hastanesi gerçekten de ivedi bir ihtiyaçtır. Yalnız Sayın Milletvekilimizin açıklamaları bir takım soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Öncelikle hastanenin bugünden yarına yapılacağı algısını oluşturdu ancak açıklamasında detay olarak hastanenin yapımı ile ilgili sadece Sağlık Bakanlığının karar aldığını belirtti ve ardından Sayın Milletvekilimiz, 14 Ocak 2017 tarihli resmî gazetede yayımlanan yatırım programına göre 2019 yılında tamamlanmış olması gereken 150 yataklı ek hastane binası yapımının bu yeni proje sebebiyle revize edildiğini ifade etti. Peki, 2019 yılında bitmiş olması gereken hastanenin akıbetiyle ilgili tarafımca da defalarca dile getirilmesine rağmen neden herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Neden şehrimizin çok ihtiyacı olmasına rağmen hastanenin tamamlanması ile ilgili hiçbir girişimde bulunulmamıştır, neden en iyimser bir tahminle 2021 yılı yatırım programına alınacak ve en erken 2025(!) yılında tamamlanabilecek ki başta çevre yolu ve valilik binası olmak üzere şehrimizdeki mevcut devlet yatırımlarının da ne zaman tamamlanacağı tam bir muamma iken yeni bir hastane ile manipülasyon yapılmaktadır.

 

Ayrıca mevcut hastanenin de farklı şekilde kullanılacağının planlandığını zira alan darlığı ve eski hastanenin yeri ile mevcut hastane arası geçişin mümkün olmadığı gerekçesi ile böyle bir düşüncenin olduğu ifade edilmiştir.. Şunu söylemek isterim ki; öncelikle yeni bir hastane konusunda tüm Kırşehir hem fikir burada bir sıkıntı yok...

 

Madem yüz yıllık plânlama gerçekleştiriliyordu da 8 yıl önce hastane yapılırken neden günü birlik düşünüldü ve 8 yıl sonra hastane yetersiz hale geldi, sadece 25 km'lik bir çevre yolunu yıllardır yapamayıp da şehrin orta yerine ilimiz için akıl almaz paralar harcanarak yapılan ucube gibi duran üst geçidi gerekçe göstererek iki hastane arası geçişi neden kendi ellerimizle engelledik!

 

Şehre yatırım yapmak çok önemli ama Sayın Kendirli'nin de farkında olmadan itiraf ettiği gibi neden bir iş yapılırken şehrin görüşü alınmamaktadır... Şehrimiz sakinlerinin, mimarların, şehir planlamacılarının, sağlık çalışanlarının, esnafın, sivil toplum kuruluşlarının, diğer siyasî partilerin görüşlerine neden başvurulmuyor! Kırşehir'in ben yaptım oldu tarzında yaklaşımlara tahammül edecek durumu kalmamıştır... Sayın Kendirli, iyi niyetle böyle düşünüyor olabilir ama durum onun düşündüğü gibi değil, tv ekranlarından dediği gibi gerek vatandaşın gerekse de sağlık çalışanlarının %90'ının şahsi arabası da yok maalesef...

 Yeni devlet hastanesinin yeri şehrimiz için çok önemli olacaktır... Şehrimiz de hızla büyümüyor, keşke büyüse ama realite ne yazık ki öyle değil... Kırşehir'deki nüfusun yerleşimi, iş yerleri ve kamu kurumlarının konumu, ekonomik yayılım ve en önemlisi de vatandaşın hastaneye ulaşımının kolay olması dikkat edilmesi gereken başlıca konulardır.. Zira Mucur Devlet Hastanesi'nde de geçmişte aynı problem yaşandı. Hastane vatandaşın ulaşımının zor olduğu bir yere inşa edildi. Özellikle acil vakalar olduğunda hastaneye ulaşımda oldukça büyük sorunlar yaşandı. Bu duruma bir doktor olarak bizzat şahit oldum. Aynı hatanın il merkezinde yeni yapılacak hastane için söz konusu olmaması lazım. Mucur'da bu sorun sebebi ile hastane tekrar yol kenarına taşınacak. Bu örneği görmemiz gerekmektedir.

 Dolayısıyla bunları merkezi yönetim bilemez, işi onlara bırakırsak yanılırız. Bu sebeple eskisi gibi fiyasko olmaması adına yeni devlet hastanesinin, ince elenip sık dokunularak yani çok iyi düşünülerek ve şehrin tüm bileşenlerinin fikri de alınarak konumunun belirlenmesi zaruret arz etmektedir.

 Son olarak, açıklamanın yapıldığı günden bu yana şehrimizdeki STK temsilcileri, esnaf ve vatandaşlarımızla bu çok önemli konu hakkında gerek yeni devlet hastanesinin yeri gerekse de kısa sürede tamamlanamayacak olması ile ilgili mevcut sıkıntılar üzerine görüş alışverişi yapmaktayım. Genel kanaat eski hastanenin yerine 2019 yılında tamamlanmış olması gereken 150 yataklı ek hastanenin ivedilikle yapılması yönündedir. Hükümetin ve Ak Partili yetkililerin, şehrimiz sakinlerinin bu konudaki görüş ve önerilerine kulak vermeleri yerinde olacaktır.

Diğer Haberler