TÜİK’İN YENİ KORONAVİRÜS HASTALIĞI SAHA ARAŞTIRMASI DEVAM EDİYOR Ülkemizde ilk COVID-19 vakası 11 Mart 2020’de saptanmıştır. Devam eden süreçte Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de vakalar görülmüştür.

TÜİK’İN YENİ KORONAVİRÜS HASTALIĞI SAHA ARAŞTIRMASI DEVAM EDİYOR

Ülkemizde ilk COVID-19 vakası 11 Mart 2020’de saptanmıştır. Devam eden süreçte Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de vakalar görülmüştür.

Bakanlığımız, 11 Mart 2020 tarihinden beri ülkemizde görülmekte olan Yeni Koronavirüs hastalığına karşı çok sayıda önlem almış ve önemli düzeyde başarılar sağlamıştır.

Bu başarıların sürmesi ve gelecek dönemdeki hazırlıkları planlamak amacıyla Türkiye çapında tüm illeri temsil eden bir çalışma başlatılmıştır. Kesitsel tipte planlanmış araştırmada İlimiz, Ankara ve Çankırı İlleriyle birlikte pilot il seçilmiş olup; Veri toplama süreci 5-12 gün olan saha çalışmasına 8 Haziran itibariyle başlanmış olup; 20 Haziran 2020 tarihi itibariyle bitirilmesi planlanmaktadır.

Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Birimi koordinesinde çalışmanın veri toplama kısmında ilimizde bulunan filyasyon ekipleri arasından 1 doktor ve 1 hemşire ile 1 diğer sağlık çalışanından oluşan üçer kişilik ekiplerle 15’i merkez ilçede olmak üzere il genelinde toplam 22 ekiple sahada taramalar yapmaktadır.

Çalışma sırasında ilimizde belirlenen 1962 adet hanedeki rastgele seçilecek kişilerden bilgilendirilmiş onam alınarak bir anket uygulanmakta ayrıca aynı kişiden ELISA testi için kan örneği ve PCR testi için ise COVID-19 Rehberi’ne uygun olarak sürüntü örneği alınmaktadır. Ayrıca test sonuçları pozitif çıkan vatandaşlarımıza yönelik filyasyon çalışması yapılarak; tedavi süreci başlatılmakta ve takipleri gerçekleştirilmektedir.

Bu çalışma ile Ülkemiz genelinde ve İlimizde hastalık prevalansının, geçirilmiş hastalık düzeyininin ve asemptomatik hastalık düzeyininin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Filyasyon Ekibimiz 17 Haziran tarihi itibariyle başarılı bir şekilde çalışmalarına devam etmektedir. Vatandaşlarımıza bu konudaki çalışmalara gösterdikleri destek ve hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ederiz.dedi

Diğer Haberler