Ahi Baba 1. Ölüm Yıl Dönümünde Anıldı

Ahi Baba Mustafa Karagüllü ölümün 1. Yılında Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen program ile anıldı.

Ahi Baba Mustafa Karagüllü ölümün 1. Yılında Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen program ile anıldı.

Mustafa Karagüllü'nün 1. ölüm yıl dönümünde Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğu, Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Bahamettin Öztürk, Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, MÜSİAD ve Ahi Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Eraslan, ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ahi Baba Mustafa Karagüllü'nün 1. ölüm yıldönümünde ilk olarak Ahi Baba Mustafa Karagüllü'nün hayatını anlatan bir sinevizyon gösterisi ile başladı sinevizyon gösterisinin ardından bir konuşma yapan Kırşehir Esnaf Odaları Başkanı Bahamettin Öztürk sözlerine şöyle devam etti;

Ahi Baba'nın slayt gösterisinde anlatıldı ama burada anlatılan Ahi Babanın bildiği bilginin hiç birini ben dahi bilmem ve ben Ahi babanın şu kadar kesip attığı tırnağı bile olamam.

Ahi baba kırşehir için gerçekten Kırşehir için o kadar çok sevdalı biriydi ki tam bir Kırşehir hastasıydı Kırşehir ve kalkan Kırşehirli yatan biriydi.

Her kelimeden biri Kırşehir'di Kırşehir dediği zaman içinden bir Kırşehir daha çıkıyordu. Böyle Kırşehir hastası biriydi. Kırşehir 1954'te  kaza olduğunda en çok üzülen ve çok çabalar gösteren bir insandı. Ahi'li 81 ilde Kurtlanması için elinden geleni yaptı ve Ahi'liğin başkenti Kırşehir olması için çok çabaladı ve bununla beraber bayrağı biz aldık.

Ahi Baba Mustafa Karagüllü bu bayrağı teslim aldığında elinden geldiği kadar belki de yaşadığı sürece elimden gelen bütün her şeyi yaptı. Bizler fikir almak için 3 güne bir Ahi Baba Mustafa Karagüllü'nün yanına giderdik. Ahi Baba Kırşehir'i çok iyi bilen çok iyi tanıyan biri idi. 81 ilin birlik  başkanı 13 federasyon başkanını 3126 tane oda başkanlarına Ahi'liğin Merkezi Kırşehir olduğunu bildirdi ve pekiştirdi. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde tescil hakkını aldı Ahi'liğin Merkezi Kırşehir olduğunu belgeledi 81'de Ahi'lik kutlamaları yapılıyor. Türkiye'nin başkenti nasıl Ankara ise Ahi'liğin başkenti de Kırşehir'dir. Ahi baba Nur içerisinde yatsın ben gerçekten sevdiğim bir baba gibi gördüğüm bir insan rahmetli Ahi baba Mustafa Karagüllü'yü saygı sevgi ile anıyorum"dedi.

Konuşmanın ardından Ahi Baba Mustafa Karagüllü'nün hayat arkadaşı Sevim Karagüllü bir konuşma yaparak konuşmasına şöyle yer verdi.

Bu gün insanın yaşamında çok çeşitli duygular oluyor bu gün burda ben hüznü ve mutluluğu aynı anda yaşıyorum bu hüznümde sürçü lisan edersem af ola hüzünlüyüm şu anda burada rahmetli eşim bu sahneyi gördüğü vakit Neşet Ertaş Kültür Merkezini gördüğü zaman çok mutlu olmuştu ve anca buraya üç dört kere geldik. Bundan önce Kültür sitesinde elimizde çiçeğimizle el ele tutuşarak bütün programlara katılırdık.

O nedenle şu anda Mustafa bey sanki elinde çiçeklerle geldiğini hissediyorum yanımda olamamanın hüznünü yaşıyorum. Bana bu güzel duyguyu yaşattığı için sevgili eşim Mustafa Karagüllü'ye defalarca teşekkür ediyorum mekanının cennet olmasını diliyorum. Eşimle ben 5 Mayıs 1984 senesinde evlendik biraz önce slayt gösterinde çıkan Ahi Baba "Gönül Hırsızı" dendiğini size kısaca açıklamaya çalışacağım.

Eşim bana evlenme teklif ettiğinde ben 42 yaşıma kadar İstanbul'da yaşadım sevgili eşime Mustafa beye ben bu yaşıma kadar İstanbul'da yaşadım ben bir Kırşehir'de yaşayamam bunun için sizden af diliyorum. Ben Kırşehir'de en çok 2 yıllığına gide bilirim dedim ve aradan epey bir zaman geçti ve bir gün Mustafa bey elinde çiçeğiyle, şekeriyle Ahmet Tuğu'un, Şemsi Yastıman ve 20 kişi ile içeri girdi.

Şemsi Yastıman bir tane alyans çıkardı ve bunu bir teyit edelim dedi.

Ben etrafıma baktım ve şaşırmıştım çünkü biz Mustafa beyden böyle bir teklif gelebileceğini düşünmüyorduk. Ve o anda alyans birden bire elime takıldı ve hatta şöyle denmiştim anneme anneciğim bu beyfendi beni baştan saymıyor ne yaptığını hiç bilmiyorum baştan saymadan elinde bu yüzüklerle gelmişler bu mümkün değil.

Ve yüzüğü o an fırlattım fakat bunu Mustafa bey de biliyor ablam çok naziktir miyop gözleriyle yazık yerlerde kırmızı kurdeleyle alyansı alıp kardeşim ne yaparsan yap.

Mustafa bey ben size böyle yapmıştım çok iyi etmişsiniz haklısınız sizin gibi bir hanım efendiye ben bunu yapmamalıydım ama sizin tavrınızda kabul etmeyeceğinizi düşündüm o nedenle öyle bir tefazzuhta bulundu"dedi.

 

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu Ahi Babayı birinci ölüm yıl dönümünde bir konuşma yaparak sözlerine şöyle devam etti.

Ahi baba Mustafa Karagüllü ama mesajı Kırşehir topraklarında yetişmiş büyük bir insan hazinesi 90 yıllık hayatı boyunca önceliği her zaman ahilik ve Kırşehir olmuş kadın ve derin bir ahilik felsefesi kişiliğinde harmanlanmış 21 yüzyılın dahisi Mustafa Karagüllü namı diğer Ahi babamız geçen yıl bugün hepimizi büyük bir miras bırakarak aramızdan ayrıldı.

Bu miras iyilik doğruluk dürüstlük cömertlik Haktan yana olmak ilkeler ile bezenmiş aylık kültürel felsefesidir bizim yaşadığımız çağda aylık denilince ilk akla gelen isim Mustafa Karagülle olmuştur. Mustafa Kara Güllü'nün ahiliğin özüne uygun kişiliği ve yaşam tarzı hepimize örnek teşkil etmiş Aydın kişiliği ve duruşuyla Kırşehir'i diğer illerden ayıran o farklı kültürel ve sosyal dokunun oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır Ahi baba Mustafa Karagüllü abimiz kanaat önderi önderliği ile Kırşehir'de başta Esnaf Sanatkarlar Ticaret ve Sanayi camiası olmak üzere bütün alanlarda Haktan ve doğruluktan yana kişiliği ile bizlere rehber olmuş hepimiz önderlik etmiştir"dedi.

Diğer Haberler