AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli Basın Açıklaması Yaptı

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli yaptığı basın açıklamasında; Türk kültür ve medeniyet dünyasının mihenk taşlarından biri olan Kırşehir’imize hizmet etmenin, Kırşehir’in evladı olmaktan gurur duyduğumu belirterek sözlerime başlamak istiyorum.

k Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli yaptığı basın açıklamasında; Türk kültür ve medeniyet dünyasının mihenk taşlarından biri olan Kırşehir’imize hizmet etmenin, Kırşehir’in evladı olmaktan gurur duyduğumu belirterek sözlerime başlamak istiyorum. 

Ahilik ve abdal kültürü ile medeniyet tarihimizde silinmez izler bırakan Kırşehir, ahilik geleneğiyle ecdadımızın kurduğu devletlerin ilk yıllarında tabir yerindeyse adeta bir cimento gibi görev yapmış, Osmanlının kuruluşunda, Türkiye Cumhuriyeti’nin varoluşunda etkin görevler üstlenmiştir.

AK Parti Hükümetleri olarak biz de bu yapıcı, kurucu özelliğinin de etkisiyle ahilik teşkilatına, ahilerimize özel önem vermiş, ahilerimizin günümüzdeki temsilcilerine Cumhuriyet tarihinde hiç görülmemiş imkân ve teşvikler sunduğumuzu belirtmek isterim.

AK Parti’nin ahilik teşkilatına ve ahilerimize verdiği önemi görmeyen, görmek istemeyen kimi çevreler son günlerde Ahi Evran Hazretlerinin de manevi şahsiyetinede rahatsızlık verecek derece de bu asırlık geleneğe halel getirmek istemektedirler.

Ahilik Kanunu çıkartan ve merkezi Kırşehir’dir diyen, üniversite kurup ismini Ahi Evran yapan, Ahi Evran Külliyesini inşa eden AK Parti iktidarı ve bizler, göreve gelmelerinden bu yana hiçbir hizmet üretmeyip, sadece insanımız arasına fitne sokmaya çalışan bu zihniyete teslim olmayacak ve Ahilik adabına, kültürüne halel getirmeyeceğiz.

Kıymetli hemşehrilerim…

Ahiliğin merkezi Kırşehir’dir ve bu böyle sürüp gidecektir. Ancak merkezin Kırşehir olması, ahilik kültürünün yine bu ülkenin bir başka şehrinde tanıtılması amacıyla etkinlik yapılmasına engel değildir. Aksine bu tanıtımlar programlar gereklidir, şarttır.

Ahilik haftası kapsamındaki etkinlikler ülkemizin farklı şehirlerinde olduğu gibi gönül coğrafyamızda yer alan farklı ülkelerde de düzenlenebilmektedir. Bu kapsamda bu yıl ahilik kutlamaları Cumhurbaşkanlığımızın Himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir program düzenlenerek devletin en üst noktasında temsil edilmiştir. Bu kutlamalar kapsamında da belirtiğim gibi Konya’da da bir program düzenlenmiştir. Bu ahiliğin merkezinin Konya’ya taşınması değil, Ahi Evran ile Mevlana Hazretlerinin buluşmasıdır. İki gönül erbabının, bu toprağın mayalarının bir araya getirilmesidir. Ahi Evran ve Mevlana Celaleddini Rumi’nin buluşmasından ayrılık gayrılık hesabı yapanlar, bu iki gönül insanına da layık olmayanlardır.

Bizler yine Ahi Evran’ın, Mevlana’nın yolunda yürüyüp, gönüller yapmaya devam edecek, birliğe, beraberliğe zarar vermeyeceğiz. Bizlerin niyetini bilmeden art niyetle hareket edenlere onların diliyle değil, Kırşehirin evladı Neşet Ertaş’ın dilinden cevap vererek, “Sevgi dünyasına yalan girmez, gönülden sevmeyen Hak’ka eremez” diyoruz. Gelin aramıza yalanlarla nifak sokmayın diyoruz.

Yalan siyaseti yaparak, iktidarımıza iftira atarak siyaset yaptığını zannedenler Kırşehir’e en büyük kötülüğü yapmaktadırlar, bu en hafif tabirle siyaset cambazlığı yaparak, halkı kandırmaktır.

Konya’da düzenlenen Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi’ni siyasete malzeme edip, yanlış ve kasıtlı bilgilerle Kırşehir halkını kışkırtma gayretlerine şahit oluyorum.

Sosyal medya aracılığıyla yayılmaya çalışılan “AK Parti Kırşehir’de Belediye Başkanlığı’nı kaybettiği için Ahiliğin merkezini Konya’ya taşıyor” şeklindeki akıl dışı, ahlak dışı algıyı yaratmaya çalışanlar, gerçekler ortaya çıktığında, Ahiliğin Kırşehir’den başka hiçbir yere gitmediği görüldüğünde vatandaşımızın yüzüne nasıl bakacaklar, merak ediyorum.

İddia sahiplerinin, ortaya attıkları yalan bilgilerin daha tesirli olması için Kırşehir’in siyasi tarihinde yaşanmış bazı olayları kullanmaları, kötü hatıraları yeniden canlandırmaya çalışmalarını da ne vatanseverlikle ne de Kırşehir’e hayırlı bir hizmetle bağdaştırmak mümkün değildir.

Ne yazık ki bu yalanlar, Kırşehir’imize hizmet etmesi gereken, belediyemiz tarafından da kasıtlı olarak yayılmaktadır. Ahilikle ilgili hiçbir etkinlik yapmayan, faaliyette bulunmayan Kırşehir Belediyesi, bunun farkına varmayıp, bunu kendine dert edinmeyip, ahilik kültürünün tanıtımı için Konya’da yapılan etkinlikleri de yalan, yanlış beyanlarla sabote etmektedir. Kırşehir Belediye başkanının, 8 aylık süreçte hiç bir iş yapmayıp sadece iftira atmayı bir gelenek haline getirdiğini görmek bizi üzdüğü gibi şehrimizin geleceği adına da endişelendirmektedir.

Ahilik Kırşehir’de yaşayan, ömrünü burada tamamlayan ve bu topraklarda ebediyete erişen Ahi Evran’ı Veli Hazretleri’nin tüm dünyaya bıraktığı manevi bir hazinedir. Kırşehir böyle kıymetli bir hazinenin ev sahibidir.

Bugün adını yaşatan bütün eserlerle, Külliyesi, Üniversitesi ile Ahi Evran-ı Veli Kırşehir’dedir.

Ancak Ahilik onun Anadolu’ya, ümmete, millete ve tüm insanlığa mirasıdır. Bu pınardan daha fazla insanın nasiplenmesi ne Ahiliğin değerini azaltır, ne de Ahiliğin merkezinin Kırşehir olduğu gerçeğini değiştirir.

Türkiye’nin herhangi bir ilinde Ahilik ile ilgili bir faaliyetin gerçekleştirilmesi bizi memnun etmelidir. Ahiliği tüm dünyanın tanıması, bilmesi bizi mutlu etmelidir. Kırşehir kaynağı kendisinde olan bir zenginliğin herkes tarafından tanınmasından, bilinmesinden, mirasının yaşatılmasından rahatsız olacak kadar dünyayla bağlarını koparmış içine kapanmış bir şehir değildir. Bu tür kasıtlı yönlendirmeler en çok Kırşehir’e zarar vermektedir.

Ahi Evran-Veli aynı zamanda debbağlık yapan bir esnaftı ve sanatkârdı. Kurduğu ahilik teşkilatı da öncelikle esnaf ve zanaatkâra birlik, dirlik ve düzen sağlayan bir teşkilattır. Ahiler, sadece Kırşehir’in değil ülkenin her yerinden esnaf ve sanatkârın ataları kabul edilir.

Bugün Ticaret Bakanlığı’nın uhdesinde sırf Ahilik ile ilgili çalışmaları yürüten bir Daire Başkanlığı mevcuttur. Kırşehir’de yapımı devam eden Ahilik Külliyesi devletimizin TESK, TOBB gibi sivil toplum kuruluşlarıyla ortak yürüttüğü bir projedir. Ahilik Haftası kutlamaları her yıl 81 ilde Kırşehir Merkezli kutlanır. Burada yapılan kutlamalara 81 ilden esnaf ve sanatkâr temsilcileri katılır.

Geçtiğimiz Eylül ayında kutladığımız Ahilik Haftası Kutlamaları gibi Kırşehir’de yapılan bütün kutlamalara Devlet protokolü katılır. Ticaret Bakanlığı Kırşehir’de yapılan kutlamaların programını ve bizzat yürütür.

Bu 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da, daha sonra da değişmeyecek. Kırşehir Ahiliğin merkezi kalmaya devam edecek. Ahilik de bütün esnafa, sanatkâra, milletimize ve insanlığa birlik, beraberlik, edep ve ahlak mesajı olmaya devam edecek.

Kamuoyuna saygıyla arz ederim.

 

Mustafa Kendirli

AK Parti Kırşehir Milletvekili

Diğer Haberler