Atabarı Gösterisi Gerçekleştirilecek

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için Samsun’a çıkışının 100. yıldönümünde saatler 19.19’u gösterdiğinde Cacabey meydanında “ dünya atabarı oynuyor” projesi gerçekleştirilecektir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Erzurum ve Sivas kongrelerinden sonra, alınankararlara uyulması, halkla ilişkiler kurulması ve genel  durumun anlatılması amacıyla 21-26 Aralık 1919 tarihinde 5 gün süre ile şehrimizde ağırlanmıştır.

Kırşehir halkı genç ihtiyar ve bütün kamu kurumları, öğrenciler, Kırşehir gençler derneği,işgalci ve işbirlikçilere karşı ilk meşalanin yakıldığı ve Cumhuruyetimizin temellerinin atıldığı milli mücadeleye destek olmuş Mustafa Kemal Atatürk ve temsil heyeti atlarla karşılanmış ve kurbanlar kesilmiş dualar edilmiştir.

1918 yılında 10 gencimiz sosyal ve siyasal çalışmalar yapmak ve ülkenin genel durumu ile ilgili halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla Kırşehir gençler derneği kurarak milli mücadeleye katkı sunmuşlar , atatürk ve temsil heyetini ağırlamışlardır.

Mustafa Kemal Atatürk şehrimizi ziyaretlerinde halkın teveccühü karşısında memnunuyetini şöyle belirtmiştir.

“ Sevgili Kırşehir halkı ve gençleri bizleri çok hislendirdiniz, her yerde halkın çoşgun tezahürleriyle karşılaştık milletin azmü ve imanın kuvvetili olduğuna inandıkmilletimizin asalet ve kahramanlığına dayanarak söylüyorum,bulunur elbet kurtaracak bahtı kara maderini”

Kkırşehir’in yiğit evlatları vatanın her köşesini kutsal bildiklerinden  gözlerini kıpırdamadan kurtuluş savaşına katılarak kahramanca mücadele ettiler.

her şehirde olduğu gibi kırşehir’de kendi milli süvari müfrezesini kurmuş pek çok şehit ve gazi vererek görevlerini en iyi şekilde yerine getirmişlerdir.

Düşmanı yurttan kovarak türkün esir, türk yurdumun işgal edilemeyeceğini 7 düvele ispatlamışlardır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı güzel sanatlar genel müdürlüğü ve Türkiye halk oyuncular birlik platformuiş birliği ile 19 mayıs 2019 günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için Samsun’a çıkışının 100. yıldönümünde saatler 19.19’u gösterdiğinde Cacabey meydanında “ dünya atabarı oynuyor” projesi gerçekleştirilecektir.

Diğer Haberler