AV SEZONU SONA ERDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Bölge Müdürlüğünden yapılan basın açıklamasında: 4915 sayılı Kara avcılığı kanunu kapsayan 2019-2020 av dönemi merkez av komisyonu kararı ile belirlenen av sezonu 17 Ağustos 2019 tarihinde başlamış ve 01 Mart 2020 tarihi itibariyle sona ermiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı  Bölge Müdürlüğünden yapılan basın açıklamasında: 4915 sayılı Kara avcılığı kanunu kapsayan 2019-2020 av dönemi  merkez av komisyonu kararı ile belirlenen av sezonu 17 Ağustos 2019 tarihinde başlamış ve 01 Mart 2020 tarihi itibariyle sona ermiştir.

Av sezonu, av hayvanlarının eş tutuma, üreme, yavru büyütmr ve erginleşme gibi yaşama evreleri dikkate alınarak belirlenmekte olup üreme döneminin başladığı av sezonu kapanış tarihi itibariyle ülke genelinde av yasağı başlamıştır.

Av sezonunun açılacağı ve duyurulacağı tarihe kadar toplumun tüm kesimlerinin av ve yaban hayvanlarını avlamanın, rahatsız etmenin ve yavruları ile yumurtalarını toplamanın yasak olduğu bilinciyle hareket ederek tabii ortamlarda daha hassas olması beklenmektedir.

Bakanlıkça ve Merkez av komisyonunca getirilen kurallara uyulması , av ve yaban hayatı kaynaklarının koruma, kullanma dengesi içerisinde sürdürülebilirliğin sağlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından büyük önem arz etmekte olup kurallara uymayanlar hakkında yaptırım uygulanacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığı

Diğer Haberler