Bulaşık Süngerindeki Büyük Tehlike!

Ahi Televizyonu olarak mutfağımızda ve evimizin çeşitli yerlerinde sürekli kullandığımız mutfak süngerleri ne kadar tehlike saçtığını sizler için araştırdık.

Ahi Televizyonu olarak mutfağımızda ve evimizin çeşitli yerlerinde sürekli kullandığımız mutfak süngerleri ne kadar tehlike saçtığını sizler için araştırdık.

Evinizin mutfağı, mikroplarla iç içe olduğunuz en tehlikeli alanlardan biri. Yiyeceklerinizi sağlıklı koşularda hazırlamak için nelere dikkat edilmeli? Mutfağınızda en kirli yer neresi?

Hiç şüphe yok ki evimizdeki bazı mikroplar bizim için zararlı.Örneğin çiğ ete dokunurken zararlı bakterilerin çevreye sıçramaması için çok dikkatli olmalısınız.

Çiğ tavuğu pişirmeden önce yıkamak özellikle çok kötü bir uygulama. Bu zararlı bakterileri yok etmediği gibi ailenizi ve sizi çok hasta yapabilecek bir şeyi çevreye yaymanıza neden olacak.Bu yüzden tavukları yıkamayın.

Mutfak tezgahından mikropların oranını ölçmek için düzenli olarak örnekler alındı.Bu örnekler Newcastle'da Northumbria Üniversitesi'de mikrobial fizyolog Lynn Dover'a gönderildi.Dover "Tezgah temizlendikten bir saat sonra bakteri ve mantarların büyüdüğünü gördük.

12 saat sonra ise çok daha büyük bir büyüme görüldü. Pek çok mantar çeşidi bulundu" dedi.Eğer antibakteriyel ürünleri kullanarak mikropları uzak tutmayı hedefliyorsanız zaman ve paranızı harcıyor olabilirsiniz.

Hızla geri büyüdükleri gibi evimizdeki mikropların çoğu zararsız hatta bazıları sağlık için yararlı.Ayrıca yüzeylere odaklanmak asıl konuyu kaçırmak olabilir çünkü mutfak yüzeyleri en zararlı mikropların bulunduğu yerler değil.Kamu Sağlığı ve Güvenliği Örgütü NSF International'ın yaptığı bir araştırmada 22 aileden her gün mutfak yüzeylerinden cep telefonlarına kadar 30 gündelik ev eşyasından örnekler alması istendi.

Bu bakterilerin bulunduğu diğer yerler şöyle:- Mutfak lavabosu yüzde 45- Mutfak tezgahları yüzde 32- Kesme tahtaları yüzde 18Banyoda ise coliform bakterilerinin bulunduğu noktalar:- Yüzde 27 diş fırçası sapları- Yüzde 9 banyodaki kapı, dolap kolları Colifrom bakterisi tehlikeli değil ancak dışkı bulaşmasının bir işareti olarak kabul ediliyor.

Diğer bir deyişle mutfak süngeriniz tuvaletinizden 200 bin kat daha kirli olabilir.Eğer mutfağınızda kötü mikroplar yüzünden endişeliyseniz, bulaşık bezini ve süngerini mümkün olduğunda kuru tutabilir ve haftada bir çamaşır suyunda bekletebilirsiniz.

Diğer Haberler