Denetimler av yasağı süresince devam edecek

Kırşehir Amatör ve Sportif Olta Balıkçılar Derneği Başkanı Mustafa Er, avlanma yasaklarının başlamasına rağmen hala avlanmaya çalışan kişiler hakkında açıklamalarda bulundu.

Kırşehir Amatör ve Sportif Olta Balıkçılar Derneği Başkanı Mustafa Er, avlanma yasaklarının başlamasına rağmen hala avlanmaya çalışan kişiler hakkında açıklamalarda bulundu. Kırşehir Amatör ve Sportif Olta Balıkçılar Derneği Başkanı Mustafa Er açıklamasında şunları kaydetti: “1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa bağlı tebliğler gereği İlimizde ticari ve amatör su ürünleri av yasakları 15 Mart 2019 tarihinde başlayıp 15 Haziran 2019 tarihine kadar devam edecektir.
İlimiz sınırları içerisinde yer alan Hirfanlı Baraj Gölü ve Çoğun Baraj Gölünde ticari su ürünleri avcılığı yapılmakta olup, söz konusu avlak sahalarında yasak süresince su ürünleri avcılığı yapılmayacaktır. Belirtilen tarihler arasında İlimizdeki tüm avlak sahalarında amatör su ürünleri avcılığı da yasak olacaktır.
         İlimiz su ürünleri avlak sahalarında su ürünleri denetim ekipleri tarafından yürütülmekte olan kontrol faaliyetleri av yasağı süresinde de artarak devam edecektir. Ticari ve amatör su ürünleri avcılığı yapan vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için su ürünleri av yasaklarına uymaları hem kendi menfaatleri hem de su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır.
Kaçak su ürünleri avcılığıyla mücadelede başarıya ulaşılabilmesi için vatandaşlarımıza da büyük görev düşmektedir. Unutulmamalıdır ki en büyük denetçi tüketicinin kendisidir. Su ürünleri kaynaklarımızın korunması ve sürdürülebilir olmasına katkıda bulunmak için kaçak olarak avlanmış, semt pazarlarında veya seyyar tezgâhlarda satışa sunulmuş su ürünlerinin satın alınmaması kaçak avcılık faaliyetlerini de azaltacaktır. 15 Mart’ta yasakların başlamasına rağmen görüyorum ki pazarda, çarşıda halen aleni şekilde balık satılmaktadır. Bunun kaynağı nereden geliyor bilemiyoruz. 7-8 kiloluk sazanları gördüm durum içler acısıydı. Tamamen yavru dolu içi, katliam yapıyorlar. Benim temennim bu yasaklara uyulması, bugün bir dala çıkıp inebiliyorsak o dalın kökünü kesmemek lazım. Böyle giderse barajlarımızda yok olmaya yöneliyor. Yasak dinlemiyorlar. Ben vatandaşlarımızı uyarıyorum. Kendi memleketine, kendin sahip çık. Herhangi bir zor durumda kalmaktansa yasaklara uymak daha iyi olur. 2018 yılında yapılan işlemlerimiz toplam 48 bin lira rayiç bedeli kesilmiştir. Bu durumlarla karşı karşıya kalmasınlar. Daha ağır cezalarda geldi. Bir tırıvırının cezası 857 lira. Bunlarla karşı karşıya kalmasınlar. Bu tırıvırıyı kullanmasalar daha iyi olur. Ellerinden geldikçe gayret göstersinler, bize destek çıksınlar. Dernek olarak biz bunlar için çalışıp çaba sarf ediyoruz.

Diğer Haberler