Diş ipinde doğru kullanımı diş enfeksiyonlarını engelliyor

Şehit Polis Hayrettin Yılmaz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi: “Diş ipinde doğru kullanımı diş enfeksiyonlarını engelliyor”

Şehit Polis Hayrettin Yılmaz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi:
“Diş ipinde doğru kullanımı diş enfeksiyonlarını engelliyor”
    Şehit Polis Hayrettin Yılmaz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Doğru Diş İpi Kullanımı ile ilgili Kırşehirli vatandaşlara bilgiler aktardı. Şehit Polis Hayrettin Yılmaz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tarafından yapılan açıklamada diş ipi kullanmanın ağız ve diş sağlığı bakımından büyük önem taşıdığı ifade edilirken diş ipinin günde en ez bir kere kullanılması gerektiği ifade edildi. 
    "Günlük programınıza uygun olan herhangi bir zaman dilimi içerisinde diş ipi ile diş temizliğinizi yapabilirsiniz" şeklinde bilgiler aktaran Kırşehir Şehit Polis Hayrettin Yılmaz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi açıklamasında şu detayları aktardı: “Dişlerinizi düzenli olarak fırçalıyor,  ağız ve diş sağlığınızı ihmal etmediğinizi düşünüyor olabilirsiniz.  Ancak diş ipi kullanmıyorsanız diş sağlığınızı ihmal ediyorsunuz demektir. Çok sayıda kişi diş ipi kullanmanın ne kadar önemli olduğunu gözden kaçırıyor ve dişlerini düzenli olarak fırçalıyor olmasına karşın çeşitli sağlık sorunları yaşayabiliyor. Oysa diş ipi kullanmak bir seçenek değil tıpkı dişleri fırçalamak gibi bir zorunluluktur. Diş ipinin ağız ve diş sağlığı bakımından son derece önemli bir enstrüman olduğunu asla unutmamalısınız. Diş ipi diş aralarına girebilecek incelikte olan ve naylon ya da plastik liflerden üretilen bir malzemedir. Diş ipi, kullanımı çok yaygın olmayan ancak ağız bakımında olmazsa olmaz bir üründür. Çünkü diş fırçası, tek başına dişlerin yaklaşık %63’ünü temizleyebilmektedir. En az diş fırçalama kadar önemli olan diş ipi, günde en az bir kere kullanılmalıdır. Doğru ve düzenli kullanıldığında çürük oluşumunu da %80’e kadar azaltır.Diş ipi geçmişte pamuk ipliğinden üretilirdi. Günümüzde ise diş ipi çeşitleri oldukça fazladır.Üretim malzemesine göre 2 tip diş ipi bulunur. Bunlar:Naylon diş ipleri,PTFE diş ipleridir.Dizaynlarına göre 2 temel diş ipi bulunur. Bunlar:Rulo diş ipleri,Kürdanlı diş ipleridir.PTFE diş ipleri, günümüzde en çok tercih edilen diş ipi çeşididir. Naylon diş ipleri ise mumlu ya da mumsuz olmak üzere farklı aromalarda üretilmektedir. Çok filamanlı bir yapıya sahip olan naylon diş ipleri, birleşme noktaları sıkı olan dişler arasında aşınabilir ya da yırtılabilir.Bu tarz dişlere sahip olan kişiler için PTFE diş ipleri önerilmektedir. Doğru kullanıldığında her iki diş ipi de besin artıklarını çıkarmak için uygundur.
Özellikle diş ipi kullanmaya yeni başlayanlar bu malzemeyi ne zaman kullanmaları gerektiğini merak edebiliyor.  Ancak diş ipi kullanmak için mutlaka günün belirli bir saatini beklemek gerekmiyor. Önerilen zaman geceleri yatmadan önce dişler fırçalandıktan sonra diş ipi kullanımıdır. Ancak sabah saatlerinde ya da öğle saatlerinde de kullanmanızda herhangi bir sakınca bulamıyor. Günlük programınıza uygun olan herhangi bir zaman dilimi içerisinde diş ipi ile diş temizliğinizi yapabilirsiniz.
    Diş fırçaları dişlerin ön, arka ve üst bölümüne ulaşabilir.  Diş fırçalarıyla diş aralarını temizlemek pek mümkün olmuyor. Ağız hijyeni sağlamak adına mutlaka diş ipi kullanılması gerekiyor. Diş iplerinin en büyük faydası diş aralarını temizleyerek bakteri ve plak oluşumunu engelliyor olmasıdır. Hijyenik bir ağız yapısına sahip olmak istiyorsanız mutlaka diş ipi de kullanmalısınız.Diş aralarında kalan ve gözle görünmeyecek kadar küçük olan yemek artıkları bile ağız kokusuna sebebiyet verebiliyor.  Çok sayıda kişi dişlerini düzenli olarak fırçalanmasına karşın ağız kokusu sorunundan kurtulamadığını dile getiriyor. Bu problemden kurtulmak için mutlaka diş ipi kullanılmalıdır. Ağız kokusuna neden olan yemek artıklarını temizlediğinizde artık böyle bir sorun yaşamadığınızı siz de fark edebilirsiniz.Diş aralarında kalan yemek artıkları enfeksiyona bile sebebiyet verebiliyor. Diş enfeksiyonu kana karıştığında ölümcül  tehlikeler ortaya çıkabiliyor. Diş ipi kullanımı diş enfeksiyonlarını engelliyor. Bu açıdan da ağız ve diş sağlığına çok ciddi bir katkıda bulunduğunu belirtebiliriz. Bakteri ve plakan kaynaklı olan diş eti kanamalarını engelliyor olması da diş ipi kullanımının en önemli faydaları arasında yer alıyor. Plak oluşumunu engelliyor olması diş kayıplarının da önüne geçebiliyor. Çünkü üzerinde ya da diş aralarında oluşan plaklar diş çürümelerine sebebiyet veriyor ve bu da diş kaybı riskini artırıyor.

Diğer Haberler