Elektrikli Araç Sayısı 1 Milyonu Aştı

İlimizde en çok dönercilerin tercih ettiği elektrikli araçların sayısı her geçen gün artıyor. Vatandaşımızdanda çok talep gören elektrikli araçların sayısı giderek artmaya daha çok talep görmesine ve yakıt maliyetinin çok cazip olması nedeniyle talep görmekte.

İlimizde en çok dönercilerin tercih ettiği elektrikli araçların sayısı her geçen gün artıyor.

Vatandaşımızdanda çok talep gören elektrikli araçların sayısı giderek artmaya daha çok talep görmesine ve yakıt maliyetinin çok cazip olması nedeniyle talep görmekte.

Yapılan bir araçtırmaya göre  elektrikli araç sayısı her geçen gün artarken, haziran ayı itibarıyla Avrupa'daki elektrikli araç sayısının 1 milyonu aştığı saptandı.

Avrupa'daki elektrikli araç sayılarına yönelik yapılan araştırmayı inceledi. PRNet'in EV-Volumes verilerinden, Avrupa'daki elektrikli araç sayısının 1 milyonu aştığı saptandı. Böylelikle, Avrupa'nın bu alanda 1 milyonluk sınırı geride bırakan ikinci bölge olduğu görüldü. Çin'de ise sadece geçtiğimiz yıl 1 milyon elektrikli araç satışına rastlanırken, Çin'in zirveyi kimseye kaptırmadığı gözlendi.

ABD'de bu alanda büyük bir pazara sahip olurken, 900 binlik elektrikli araç satışının gerçekleştiği kaydedildi.

Gerçekleştirilenmedya incelemesinde, 2019 yılından itibaren elektrikli araçlarla ilgili 9 bin 970 haber yansıması tespit edildi. Raporda, 2019 yılının ilk yarısındaki verilere yer verilirken, Avrupa'da sadece 6 ay içinde 195 bin elektrikli araçsatışının gerçekleştiği ortaya çıktı.

Bu rakamlar geçen yılla kıyaslandığında da yüzde 42'lik bir artış olduğu saptandı. 2019 yılının ikinci yarısında da bu artışın devam edeceği öngörüler arasında yer aldı. Avrupa'da elektrikli araç satışıyla liderliği elinde bulunduran ülke Norveç olarak görüldü. Norveç'i Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa'nın takip ettiği belirlendi.

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçları Platformu (TEHAD) verilerinden alınan bilgilere göre ise Türkiye'de 2019 yılının ilk 6 aylık döneminde gerçekleştirilen elektrikli ve Hibrid otomobil satış adedi 2 bin 263 olarak görüldü. Böylelikle 2019 yılının aynı dönemine oranla yüzde 61,5 artış gerçekleştiği gözlendi.

Diğer Haberler