Gebe Bilgilendirme Okullarımız Açıldı

Gebe Bilgilendirme Okulu tüm gebelerin, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amaçlandı.

Kırşehir il sağlık müdürlüğüne bağlı Ahi Evran Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Kaman Devlet Hastanesi bünyesinde gebelere eğitim veren gebe sınıflarımız gebe okullarına dönüştürüldü.
Gebe okullarımızda gebelerin gebelik süreci , doğum ve doğum sonrası bakım, emzirme konularında bilgilendirilmesinin yanı sıra fiziksel aktivite eşliğinde gebeliğin daha sağlıklı geçmesi ve  sonuçlanması hedeflenmekte.
Eğitimler gebeliği düşünen, gebe olan ve doğum sonrası bakım ile ilgili bilgi almak isteyen tüm anne adaylarına verilecektir.
Gebe Bilgilendirme Okulunda anne adaylarına gebelik dönemi, doğum süreci ve doğum sonu dönemi hakkında doktor, psikolog, diyetisyen, ebe ve hemşirelerden oluşan deneyimli bir ekip tarafından bilgilendirme yapılırken, gebeliğin oluşumu, gebelikte oluşabilecek sorunlar ve çözümleri, gebelikte ve emzirme döneminde beslenme ve günlük yaşam aktiviteleri, doğum, doğum ağrısı ve baş etme yolları, lohusalık dönemi, anne sütü ve emzirmenin önemi, yenidoğan bakımı ve aile planlaması ile ilgili bilgiler verilmekte.
Konuyla ilgili İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Suat TÜRKOĞLU yapmış olduğu açıklamada; “Amacımız gebelik dönemindeki Anne adaylarına gebelik ve doğum sonrası endişelerinin azaltılması, sağlıklı ve mutlu bir gebelik dönemi geçirmeleri, gebelik egzersizleri, sağlıklı ve güvenli doğum yapmanın yolları, lohusalık, aile planlaması ve yenidoğan bebek bakımı konularında uzman  ekibimizle eğitim vererek annelerimizi bilinçlendirmektir” dedi.

Diğer Haberler