Her Köşe Başında Dilenci Var!

Kırşehir'de her köşe başını bir dilenci kapmış. Küçücük çocuklardan tutun da 60-70 yaşında kişiler dilencilik yapıyor.

Kırşehir'de her köşe başını bir dilenci kapmış. Küçücük çocuklardan tutun da 60-70 yaşında kişiler dilencilik yapıyor.

Hatta o kadar meslek edinmişler ki bu işi hangi dilenciyi nerede bulacağını çoğu Kırşehirli biliyor. Her dilencinin bir mekanı var. Bazıları önüne tartı koymuş bazıları mendillerle geziyor. Ancak çoğunlukla insanlar bu kişilere karşılıksız para veriyor. Onlar da geri çevirmiyor.

Bu da dilenciliğe dönüşüyor. Özellikle kucağında minicik bebeklerle dolaşan dilenciler oldukça fazla. Çocuğuma süt parası diye gezdirdikleri bebekler kim bilir ne şartlarda hayatta kalıyor.

Banka hesaplarında binlerce para biriktiren dilenciler insanların merhamet duygularını suistimal ederek bebeklerini sıcak soğuk demeden çıplak ayakla oradan oraya sürüklüyor. İnsanımız acıyıp para veriyor ancak bilmiyor ki bu insanlar kendilerinden daha zengin.

Şimdiye kadar hiç zabıtalardan kaçan dilenciler görülmedi. Hatta çarşıda zabıta bile dolaşmıyor. Bu insanlar canlarının istediği yere tezgah açıyor ve başlıyor yalvarmaya.

Suriye'den Afganistan'dan Irak'tan gelen göçmen çocuklar ise ellerinde mendillerle insanların peşinden koşuyor.

Bir çocuğu reddetmek her zaman zordur. Hele bu çocuk eksi derecelerde ayağında terlikle geziyorsa... Market girişlerinde lokanta, kafe önlerinde çocuklar müşterilere yalvarıyor. Marketten yiyecek alıp verdiğnizde ise memnun olmuyorlar ille de para istiyorlar.

Peki zabıta neden bunun önüne geçmiyor? Her köyün bir delisi olduğu gibi her caddenin de bir dilencisi var. Artık tanınan kişiler olmuş dilenciler. Herkesin tanıyacak kadar fazla gördüğü dilencileri zabıta neden görmezden geliyor?

Dilenciler hem halkı rahatsız ediyor hem de esnafın huzurunu kaçırıyor.

Vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlı olmaları ve dilencilerin duygu sömürülerine kanmamaları gerekiyor. Çünkü bu kişilere para vermek onları dilenciliğe teşvik ediyor. Dilenciler dilenmekten memnun olduklarını ve çalışarak kazananlardan daha fazla para kazandıklarını söylüyor. Bu durum ne kadar doğru bilinmez ancak bu insanlara para kazandırmak her şeyin başında alın terine hakarettir!

Diğer Haberler