“Hız” ve “Cep Telefonu”, Kazaları Beraberinde Getiriyor

Alınacak ufak önlemler ile sevdiklerinizi gözü yaşlı arkada bırakmayın.

Kurban Bayramı‘nın yaklaşmasıyla vatandaşların tatil planlarına yöneldiğini, bu kapsamda birçok araç sürücüsünün de yollara düşeceğini bildiren Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Ekipleri, alınacak ufak önlemler ile arkada gözü yaşlı aile bırakılmaması gerektiğini vurguladı. Halkın güvenliği için gece gündüz çalışan Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Ekipleri, uzun yola çıkan vatandaşların hız yapmaması ve yolculuk esnasında şoförün telefon ile uğraşmaması gerektiğini bildirdi.

EMNİYET YOLA ÇIKACAKLARI UYARDI

Tatile çıkacak vatandaşların trafik kazalarına sebep vermemek için kurallara harfiyen uyması gerektiğini bildiren Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Ekipleri,Sürücülere, tatillerinin zehir olmaması için yolculuklarını hız yapmadan, telefon ile uğraşmadan ve dinlenerek yapmaları çağrısında bulundu. Emniyet Güçleri, “Yaz aylarının başlamasıyla tatile, memleketine gideceklerin sayısı artıyor. Bu da en çok karayollarında yoğunluk yaşanmasına neden oluyor. Her yıl en çok kaza bayramlarda yaşanıyor. Sevdiklerimizi düşünerek, kavşaklarda yol önceliklerine dikkat ederek, trafik ışıklarına uyarak ve mutlaka emniyet kemeri takarak yolculuk yapılmalı. Uzun süren yolculuklarda sık sık mola verilmeli. Kesinlikle hız yapılmamalı ve yolda giderken sürücü telefon ile uğraşmamalı” gibi bazı uyarılarda bulundu.

KAZA RİSKİNİ AZALTMAYA YÖNELİK ÖNLEMLER ALIN!

Yolda sürücünün aşırı hızı kadar Cep telefonu ile uğraşmasının da oldukça tehlikeli bir durum arz ettiğini bildiren Emniyet Ekipleri, “Araç kullanırken cep telefonuyla arama yapmak, çalan telefona cevap vermek, numara çevirmek gibi davranışlar sürücünün dikkatinin dağılmasına, konsantrasyonunun bozulmasına neden olarak kazaya yol açabilir. Aracın güvenli bir biçimde yol alması her şeyden önce sürücünün sorumluluğu altındadır. Bu nedenle bütün sürücüler aracı kontrol etmesini güçleştiren bu durumları öğrenerek kaza riskini azaltmaya yönelik önlemler almalı”

“CEP TELEFONLARININ KULLANIMI SIRASINDA SÜRÜCÜLER DAHA FAZLA HATA YAPMAKTA”

“Cep telefonlarının kullanımı sırasında sürücüler bazı tehlikeli durumların ya hiç farkına varamamakta ya da önlem almakta geç kalmakta. Yapılan bir araştırmaya göre bu gecikme çevresel koşullara, aracın o andaki hızına ve sürücünün yaşına bağlı olarak 0.6 saniyeden 0.9 saniyeye kadar artabilmektedir. Cep telefonuyla konuşan bir sürücünün çevresindeki tehlikeli durumların bazılarını hiç fark edemediği görülüyor. Buna göre sürücülerin basit bir arama yaparken %20, zihni çok fazla meşgul eden bir görüşme yaparken ise %29 olasılıkla tehlikeli bir durumu gözden kaçırabileceği tespit edildi”

KONUŞMA BİTTİKTEN SONRA 5 DAKİKA İÇİNDE KAZA RİSKİ 5 KAT FAZLA

“Cep telefonunu kullanımı yalnızca numara çevirirken ya da konuşurken değil, telefon beklerken ve görüşme bittikten sonraki süre içinde bile kaza riskini arttırıcı bir etki yapmaktadır”

KONUŞURKEN YAVAŞ GİTMEK YETMEZ

Sürücülerin cep telefonu kullanırken hızlarını azaltmalarının yeterli olmadığını vurgulayan Emniyet Ekipleri, “Bir anlamda sürücüler aracı kontrol etmek amacıyla olabilecek hataları telafi etmeye çalışmaktadırlar. Ancak bu daha önce belirtilen tehlikeleri ortadan kaldırmak için yeterli olmamaktadır. Cep telefonu kullanan sürücülerin tehlikeli bir durumda hiç tepki vermeme olasılığı da bulunmaktadır. Bu da trafik güvenliği açısından göz ardı edilmemesi gereken bir durum”

DENEYİMLİLER DAHA ÇOK KAZA YAPIYOR

Sürücünün deneyimli olması veya cep telefonu kullanmaya alışkın olması da riski azaltmaya yetmemektedir. Hem telefon kullanmaya alışkın hem de deneyimli sürücüler oldukları halde bu kişilerin iki-üç kat daha fazla hata yaptıkları gözlenmiştir.

Diğer Haberler