İlaçları Zamanında ve Doğru Dozda Kullanın

Bilinçsiz ilaç kullanımının hem vücudumuza verdiği zarar, hem de ilaçların olumlu etkisini ortadan kaldırdığı konusunda yapılan tüm uyarılara rağmen, hekim kontrolü olmadan kulaktan dolma sözlerle ilaç kullanılmaya devam ediliyor.

Bilinçsiz ilaç kullanımının hem vücudumuza verdiği zarar, hem de ilaçların olumlu etkisini ortadan kaldırdığı konusunda yapılan tüm uyarılara rağmen, hekim kontrolü olmadan kulaktan dolma sözlerle ilaç kullanılmaya devam ediliyor.

İlaçların zamanında ve doğru dozda kullanılmasının önemine dikkat çeken 34. Bölge Kırşehir-Aksaray Eczacılar Odası Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Halil Durukafa, doktor kontrolünde, eczacı danışmanlığında ilaç kullanılmasını önerdi.

Halil Durukafa, “Öncelikle hekim kontrolünde ilaç kullanmamız gerekiyor. Çarşıdan aldım, pazardan aldım, şuna iyi gelmiş, buna iyi gelmiş şeklinde ilaçları tüketirsek veya ilaçları kullanırsak zarar veriyor vücuda. Biz ilacın dozunu önemsiyoruz. Her ilaç bir zehirdir, ama iyi bir dozda kullanılırsa sağlık aracıdır. Mutlaka doktor kontrolünde ve tam zamanında ilaçların alınması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle antibiyotiklerin eczacıların, doktorların anlattığı şekilde kullanılması bir sonraki enfeksiyonlarda antibiyotiğin daha iyi gelmesini sağlayacak. Bunlara dikkat etmemiz lazım. Kronik hastalıklarda kullanılan ilaçların mutlaka aynı saatte kullanılmasını öneriyoruz. Doktor kontrolünde, eczacı danışmanlığında ayarlamalarını istiyoruz. Özellikle sıcak havalarda çok daha fazla dikkat etmemiz lazım. Çünkü ilaçlar insan vücudunda metabolizmaya uğruyorlar ve karaciğere, böbreklere zarar verebiliyorlar. Karaciğerimiz bizim için önemli, dikkat etmemiz lazım. Hiçbir doktor hasta yararını düşünmeden reçetelendirme yapmaz. Biz de sektör olarak yeminimize sadık kalarak hiçbir ilacın dozunu geçirip insanlara zarar verebileceğini bile bile vermeyiz. Doktor kontrolünde kullanılmayan ilaçlar sakıncalar yaratabiliyor. Doktor kontrolünde, eczacı danışmanlığında ilaç kullanılmasını öneriyoruz” şeklinde Kırşehirli hemşehrilerini uyardı.

Durukafa açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "İlaçların nasıl, hangi dozda, hangi sıklıkta (günde 2 defa, 12 saat arayla), ne kadar süre (kaç gün) kullanılacağı ve hangi koşullarda saklanacağı hastaya tam olarak anlatılmalı ve hasta/hasta yakını tarafından eksiksiz olarak uygulanmalıdır.Hasta/hasta yakını ilacın olası yan etkileri, ilacın besin ve ilaç etkileşimleri konusunda bilgilendirilmelidir. Bu durum hasta/hasta yakını tarafından da sorgulanmalıdır.İlaçlar kullanma talimatında belirtilen şekilde saklanmalıdır. Uygun olmayan saklama koşullarında ilaçların kimyasal yapılarında bozulma olabileceği yani etkisini kaybedebileceği hatta istenmeyen etkilerin ortaya çıkabileceği, zehirlenmelerin oluşabileceği unutulmamalıdır. Buzdolabında saklanması gereken ilaçlar kesinlikle buzlukta saklanmamalı ve dondurulmamalıdır. Hamilelik ve emzirme döneminde, çocuklarda, yaşlılarda, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda, kronik hastalığı olanlarda, ilaç alerjisi öyküsü olanlarda ilaç kullanımı konusunda daha dikkatli olunmalıdır. İlaç; hekimin veya eczacının önerisi dışında; çiğnenerek, kırılarak, bölünerek veya suda çözülerek kullanılmamalıdır. Unutmayınız ki her ilaç buna uygun olarak üretilmemiştir. İlaçlar çocukların göremeyeceği, ulaşamayacağı yerlerde, ışıktan ve nemden korunarak ve ambalajında saklanmalıdır.

Diğer Haberler