İstanbul'un Fethi'nin 567. Yılı Kutlanılıyor

Peygamber Efendimizin övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han'ın gerçekleştirdiği İstanbul'un Fethi'nin 567. Yılında binlerce vatandaş bugünün anlam ve önemini kutluyor.

Peygamber Efendimizin övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han'ın  gerçekleştirdiği İstanbul'un Fethi'nin 567. Yılında binlerce vatandaş bugünün anlam ve önemini kutluyor. O tarihlerde Doğu Roma İmparatorluğu yani diğer adıyla Bizans devletinin başkenti olan eski adıyla Constantinopolis, 29 Mayıs 1453 tarihinde Osmanlı Padişahı II. Mehmed önderliğindeki Osmanlı Ordusu tarafından feth edilmiş bu fetihle beraber ise Osmanlı Devleti İmparatorluk olmuş, tarihteki en önemli devletlerden biri olan Bizans İmparatorluğu ise sona ermiştir.

İstanbul sadece Osmanlı değil dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir şehirdi her zaman. Milattan önceki dönemlerden beri birçok kez denendi; ama, yalnız 21 yaşındaki komutanı Fatih Sultan Mehmet ile birlikte Osmanlı Devleti ulaşabildi bu hayale.

Bir çağı kapatıp başka bir çağı açan ve diğerlerinin aksine başarıyla sonuçlanan kuşatma 29 Mayıs'ta yapıldı. Neydi İstanbul'un fethinin sırrı? Tarihi ne yönde değiştirdi?

1453 yılı 23 Mart'ta ordusuyla Edirne'den hareket eden Sultan II. Mehmet, İstanbul surlarını yıkacak büyüklükteki topların planını bizzat kendisi hazırlayarak, o zamana kadar yapılan toplardan çok daha büyük toplar döktürdü.

Balistik hesaplarını bizzat kendisinin yaptığı, yaklaşık 17 ton bakır kullanılarak dökülen ve 1,5 ton ağırlığındaki mermileri 1000 metre uzağa atabilen toplara "Şahi" adı veriliyordu.

Fetih için kapsamlı bir plan yapan Sultan II. Mehmet, Bizans'a denizden gelebilecek yardımı önlemek amacıyla Anadolu Hisarı'nın karşısına Rumeli hisarını yaptırdı. Bizans'a Balkanlardan gelebilecek muhtemel Haçlı yardımını önlemek için sınır boylarına akıncı birlikleri gönderdi.

Kuşatma 6 Nisan'da başladı. İstanbul'u fetih için 80.000 ile 200.000 arası değişen bir ordu ile İstanbul'a hareket eden II. Mehmet, uzunluğu 22,5 km.yi bulan dönemin en güçlü surları ile mücadele etti.

18 Nisan'da İstanbul adaları alındı. 22 Nisan gecesi Türk donanması karadan Haliç'e indirildi ve son olarak 29 Mayıs sabahı yapılan taarruzla, yirmi sekiz defa kuşatılan İstanbul, Osmanlı topraklarına katılmış oldu.

Diğer Haberler