KADEM KIRŞEHİR 1. YILINI KUTLUYOR

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kırşehir Temsilciliği birinci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kırşehir Temsilciliği birinci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

KADEM Kırşehir Temsilcisi Seher Ünsal, kuruluşunun birinci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Ünsal yazılı olarak yaptığı açıklamada, KADEM Kırşehir Temsilciliği’nin 15 Mayıs 2018 tarihinde açıldığı günden bu yana farklı alanlarda gerçekleştirdiği etkinliklerle kadının ve ailenin güçlenmesine katkı sağladığını söyledi.

“10 bin kişiye ulaştık.”

Ünsal: “KADEM Kırşehir Temsilciliği olarak, KADEM misyon ve vizyonu doğrultusunda, açıldığı günden bu yana gerçekleştirdiğimiz projeler, eğitimler, atölyeler, söyleşiler, paneller, seminerler, kurslar ve stantlarla 15 Mayıs 2018 tarihinden itibaren yaklaşık 10 bin kişiye ulaşmış olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.” dedi.

“Önceliğimiz kadının ve ailenin güçlendirilmesi olmuştur.”

Kadınların toplumsal anlamda çok önemli işlere imza attıklarını belirten Ünsal, “Kadim tarihimize baktığımızda, kadınların toplumsal anlamda çok önemli işlere imza attıklarını görüyoruz. Bizler de, özellikle Kırşehirli kadınlar olarak tarihimiz açısından çok önemli bir toplumsal geleneğin sahibi ve temsilcileri olmaktan dolayı ayrıca kıvanç ve gurur duyuyoruz. KADEM Kırşehir Temsilciliği tarafından bir yıl içerisinde birbirinden farklı konularda programlar düzenledik. KADEM Akademi, Yerel Yönetimlerde Kadın Adaylar Eğitimi, Gönüllülük Akademisi, Tasarım Atölyesi, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Sosyal Destekler ve Kamuya Erişim Eğitimi, Kişisel Gelişim, Yasal Haklar, Sağlık, Bağımlılıkla Mücadele, Açık Hava Kütüphanesi Projesi, Sağlık Taraması şeklinde sıralayabileceğimiz proje, söyleşi, panel, konferans gerçekleştirdik. Önceliğimiz kadının ve ailenin güçlendirilmesi olmuştur.” diye konuştu.

KADEM Kırşehir İl Temsilcisi Seher Ünsal: “Birçok araştırmacı tarafından dünyanın ilk sivil toplum deneyimi olarak değerlendirilen Bacıyan-ı Rum (Anadolu Bacıları) Teşkilatı’nın meşalesinin bu topraklardan yakılması, toplumsal belleğimiz açısından bizlere ayrıca güç veriyor. Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli Hazretlerinin eşi Fatma Bacı tarafından hayata geçirilmiş olan Bacıyan-ı Rum (Anadolu Bacıları) Teşkilatı; Anadolu’da Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesinde, gelenek ve törelerin yerleşmesi ve korunmasında, Türk sanat ve ticaret ahlakının oluşması ve yaygınlaşmasında çok önemli hizmetler vermiş, kadınlar arasında yardımseverliğin, konukseverliğin, ahlakın, doğruluğun gelişmesine katkı sağladığı gibi, Türk dilinin, Türk kültürünün ve İslam anlayışının topluma yayılmasını da hızlandırmıştır. Böyle bir geleneği bizlere miras bıraktıkları için ecdadımıza sonsuz şükran ve rahmet diliyor onların bizlere bıraktığı bu kutlu mirasla bugün yine Kırşehir’de KADEM çatısı altında devam etmenin heyecanı ve gururunu yaşıyoruz. Bugün bizler, KADEM olarak; tarihimizden güç alarak ulusal ve uluslararası alanda, kadınlarımızın öz değerlerini muhafaza ederek; ilimde, bilimde,

sanatta, edebiyatta, siyasette ve hayatın her alanında varlığını, mücadelesini destekleyerek, onlara rehber olarak, kadın meselelerine toplumsal açından yaklaşarak, kadın ve erkeğin birbirini tamamladığı; adaletli ve hakkaniyetli bir bakış açısını toplumun her alanında ve her kesiminde var etmeyi can-ı gönülden görev addediyoruz. Bu vesile ile KADEM Kırşehir Temsilciliği açıldığından bu güne ailenin ve kadının güçlendirilmesi adına yaptığımız çalışmalarda gönlünü ortaya koyan ekibimize bizden desteklerini esirgemeyen tüm kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür eder, çalışmalarımızın hayırlara vesile olmasını dilerim.” dedi. 

Diğer Haberler