Kesimde Aykırı Hareket Edenlere Ceza Yağacak

Kırşehir Valiliği Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurban kesim ve satış yerlerine ilişkin resmi internet sayfası aracılığıyla bir duyuru yaptı.

  Kırşehir Valiliği Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurban kesim ve satış yerlerine ilişkin resmi internet sayfası aracılığıyla bir duyuru yaptı.
         Kırşehir halkı Kurban Bayramı'na hazırlıklarını sürdürürken, Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenen kurban kesim ve satış yerlerine ilişkin aykırı hareket edenlere idari para cezası uygulanacağı öğrenildi. 
         Kırşehir Kurban Hizmetleri Komisyonu kararına göre, Kırşehir Merkez İlçe’de Kırşehir Ticaret Borsası, Kaman ilçesinde Kaman Hayvan Pazarı, Mucur ilçesinde Mucur Terminal Yanı, Akpınar ilçesinde Örenler Mevkii’nde ve Çiçekdağı'nde Yerköy Mal Pazarı'nda kurban satışları yapılabilecek.
         Kırşehir’de kurbanlık kesimleri ise Merkezde Kırşehir Et Kombinası, Kısmet Et Kombinası, Kapalı Pazaryeri; Kaman ilçesinde Kuluncak Mezbahanesi, Mucur ilçesinde Belediye Eski Mezbahanesi, Akpınar ilçesinde Örenler Mevkii’nde ve Çiçekdağı'nda ise C Tipi Mezbahane'de yapılacak.
         Kurban Bayramı öncesi ve bayram süresince Kırşehir Belediyesi Zabıta ekipleri aralıksız denetim yapacak. Bu hususlara aykırı hareket edenlerden; park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara Çevre Kanunu gereğince 232 TL, Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere ise Çevre Kanunu gereğince toplu kesimler için 58.351 TL, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde 1.450 TL cezai işlem uygulanacak. Öte yandan 2018 yılı Kurban Hizmetleri Komisyonu Kararı da yayımlandı. 21 Ağustos 2018 tarihinde idrak edilecek Kurban Bayramı münasebetiyle; oluşturulan Kırşehir İl Kurban Hizmetleri Komisyonu, Vali Yardımcısı Vekili Musa ÜÇçgül'ün başkanlığında biraraya geldi. Üye kurum ve kuruluşlardan İl Müftülüğü, Kırşehir Belediye Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı IX. Bölge Müdürlüğü Kırşehir Şube Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Şube İşlemleri Görevlisinin iştirakiyle gerçekleştirilen toplantıda “2018 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ” de belirtilen konular görüşüldü. Buna göre, Kırşehir'de kurban hizmetlerinin kurumlar arasındaki koordinasyonunun Vali Yardımcısı Başkanlığında, İl Müftülüğü tarafından sağlanması kararı alındı.
         Kırşehir Lokantacılar, Pastacılar, Kasaplar Esnafı Odası Başkanlığının 03/07/2018 tarihli ve 2018/20 sayılı yazısı dikkate alınarak kurban kesim ücretinin (kesimi ve dört parçaya bölümü) küçükbaş hayvanlarda 100 TL, büyükbaş hayvanlarda ise 250 TL olarak belirlenmesi hususu karara bağlandı. Kurban kesecek kombinaların satış ve kesim yerlerinde kurban kesimi için gerekli alt ve üst yapının Belediye tarafından tesis edilmesi, kurban atık ve çöplerinin belediye tarafından toplatılarak imha edilmesi, gerektiğinde atıkların kireçlenmesinin sağlanması, ayrıca kesim yerlerinde kesilen hayvanların deri ve sakatatlarının zayi olmadan amacına uygun şekilde değerlendirilebilmesi için; kesim yerlerinde deri ve sakatatların toplanacağı özel mekânların oluşturulmasına ve bayram öncesi ve bayram süresince Kırşehir Belediyesi'nce, kurban satışı ve kurban kesimi yapılacak yerlerde çevre kirliliğine neden olunmaması için dikkat edilmesi gereken hususlar ile denetim esaslarına ilişkin hazırlanan 14 üncü maddede belirtilen yönetim planı çerçevesinde yeterli sayıda temizlik ekiplerini, araçlarıyla birlikte düzenli olarak çalışır halde tutmalarına ve Bayram süresince temizlik elemanı ve atık toplama aracı sayısı arttırılmasına, satış ve kesim yerlerinden kaçan büyükbaş hayvanların yakalanması için yakalama ekipleri oluşturulmasına karar verildi.
         Toplantıda ayrıca; "2018 Yılı Kurban denetimlerinin Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü ile Kırşehir Belediyesince yapılmasına ayrıca Kurban Bayramının 1. ve 2. günleri Kırşehir Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilecek araç ve veterinerler tarafından denetimlerin yapılmasına, ilgi tebliğin 5. maddesinin (m) bendi gereğince; İl Müftülüğünce bayramın birinci ve ikinci günlerinde kararın 9. maddesindeki mezkür özel teşebbüslere ait kesim yerlerinde ve Kırşehir Belediyesince tahsis edilen Kuşdili Kapalı Pazar yerinde geçici olarak din görevlilerinin görevlendirilmelerine, bu hizmetlerle ilgili gelebilecek şikâyetlerin Kırşehir Belediyesine ait 214 10 10 nolu AK Masa telefonuna yönlendirilmesine; komisyon üyesi kurum ve kuruluşların ilgi (a) yönetmelik ve ilgi (b) tebliğde belirtilen görevlerini eksiksiz olarak yerine getirmelerine" oy birliği ile karar verildi.
         2018 yılı Kurban Hizmetleri Komisyonu Kararı'na ilişkin daha detaylı bilgilere Kırşehir MÜftülüğü resmi internet sayfasından da ulaşılabilecek.

Diğer Haberler