Kırşehir'de 58 Kişiye Gören Göz Cihazı!

Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar Şube Müdürü Mehmet Özdaş, Çınar Kırşehir Gazetesi Haber Merkezi'ne yaptığı özel açıklama ile Kırşehir'de Gören Göz Cihazı başvurularının devam ettiğini kaydetti.

Mehmet Özdaş açıklamasında, Kırşehir'de dün itibarı ile 58 kişiye Gören Göz Cihazı'nın dağıtımının yapıldığını ifade ederek, dağıtımın tüm Türkiye'de devam ettiğini bildirdi.

Mehmet Özdaş, Çınar Haber Merkezi'ne yaptığı açıklamada görme engellilerin bilgi çağının getirdiği yeniliklerden faydalanabilmeleri için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile başlatılan ve görme engellilerin gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayarak bağımsız hareket edebilmelerine destek olmak amacıyla yürütülen Gören Göz Projesi'nin 2018 yılı kapsamında yeniden başlatıldığını ifade ederek, "Gören Göz cihazı, görme engellilerin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek ve/veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla tasarlanmış Gören Göz yazılımının yüklenmiş olduğu ve GPS alıcısına gelen koordinat bilgilerinin sayısal harita yardımıyla işlenmesiyle görme engelliyi sesle veya tuşla gitmek istediği adrese doğru yönlendirecek olan bir akıllı telefon cihazıdır. Gören Göz cihazları sahip olduğu navigasyon özelliği sayesinde görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırmak üzere tasarlandı. Önceki yıllarda Türkiye genelinde 26 ilde dağıtılan Gören Göz cihazı, 2018 yılı kapsamında yeni baştan tasarlanarak daha önceden cihaz dağıtılmamış olan 41 ilde dağıtılacaktır. Güncellenen yeni yazılım ve cihazla birlikte ekte listesi yer alan 41 ilde dağıtılmak üzere 5.000 adet Gören Göz Cihazı için 41 ilde ön başvuru alınacaktır. Söz konusu 41 ilde ikamet eden veya bu illerde eğitim gören görme engelli vatandaşlar 7 Mayıs 2018 tarihinden itibaren söz konusu illerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine ön başvuruda bulunabileceklerdir" dedi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, 2018 yılı itibariyle 12 yaş ve üzerinde olan, görme engelini belirten ve ilgili yönetmeliğe uygun olarak alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporuna göre görme engeline ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %70 ve üzerinde olan ve Gören Göz cihazını kullanmaya engel teşkil edecek işitsel, zihinsel veya el ve parmaklarını kullanamayacak derecede ortopedik engeli bulunmayanların başvurularının alındığını ifade eden Mehmet Özdaş, "İstenen şartlara sahip, listede yer alan 41 ilde ikamet eden veya bu illerde eğitim gören görme engelliler söz konusu illerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine evrakları tamamlayarak ön başvuruda bulunabileceklerdir" şeklinde konuştu.

Özdaş'ın yaptığı açıklamaya göre, teslim edilen evraklar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinde görevli personel tarafından incelenerek ön başvurular alınacak. Gören Göz Cihazı almak üzere ön başvuruda bulunan kişilerin cihazlarını alacakları yer ve tarih bilgileri ile eğitim programlarına ilişkin duyurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sayfasından (www.eyh.aile.gov.tr ) ilan edilecek. Gören Göz Cihazı almaya hak kazanan vatandaşlara cihazların dağıtımı ve cihazların kullanımına ilişkin eğitim programı başvuruların alındığı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlükleri aracılığıyla yapılacak. Cihazlar başvuru tarihi esas alınarak teslim edilecek olup, başvuruların kabul edilmemesi halinde ilgililere bilgi verilecek.

Diğer Haberler