Kırşehir'de ve 81 İlde Saat 19.19'da Atabarı Oynandı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100. yılı dolayısıyla hazırlanan "Dünya Atabarı Oynuyor" projesi kapsamında Kırşehir'de de Cacabey meydanında etkinlik düzenlendi.81 ilde aynı anda saatler 19:19'u gösterdiğinde atabarı oynandı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100. yılı dolayısıyla hazırlanan "Dünya Atabarı Oynuyor" projesi kapsamında  Kırşehir'de de Cacabey meydanında etkinlik düzenlendi.81 ilde aynı anda saatler 19:19'u gösterdiğinde atabarı oynandı.

Kırşehir ve 81 ilde saat 19'u 19'geçe aynı anda "Atabarı Oynu" oynandı programa Kırşehir Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu,Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, İl Jandarma Komutanı Ferhat Kuran, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Faruk Şahin, Kültür Turizim Müdür Yardımcısı Eyüp Temur, öğrenciler, Öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Atabarı Oynanıyor projesi kapsamında bir konuşma yapan Kırşehir Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Eyüp Temur yaptığı konuşmasına şöyle yer verdi; Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Erzurum ve Sivas kongrelerinden sonra alınan kararlar ve halkla ilişkilerin kurulması ve genel durumunu anlatılması amacıyla 21 26 Aralık 1919 tarihinde 5 gün süreyle Şehrimizde  ağırlanmıştır Kırşehir halkı Genç ihtiyar ve bütün kamu Kurumları Öğrenciler Kırşehirliler Derneği İşgalci ve işbirlikçileri ile Karşı Ilk meşalelerin yakıldığı Ve Cumhuriyetimizin Temellerinin atıldığı Milli Mücadele'ye Destek olmuş Mustafa Kemal Atatürk ve Temsil Heyeti Atlarla karşılanmış Kurbanlar kesilmiş Ve dualar edilmiştir.

Kırşehir'de 1918 yılında 10 tane gencimiz Sosyal ve siyasal Çalışmalar yapmak ve ülkenin genel durumu ile ilgili  halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla Kırşehir gençler derneğini kurarak milli mücadeleye katkı sunmuşlar ve Atatürk heyetin ağırlamışlardı.

Mustafa Kemal Atatürk şehrimizi ziyaretlerinde halkın teveccühü karşısında memnuniyetini şöyle belirtmiştir.

Sevgili Kırşehir halkı ve gençleri bizleri çok hislendirdiniz her yerde halkın çok tezahüratlarıyla karşılaştık milletin azmi ve imanının kuvvetli olduğuna inandık milletimizin asalet ve kahramanlığına dayanarak söylüyorum bu nur elbette kurtaracak bahtı kara maderini Kırşehir'in yiğit evlatları vatanın her köşesini kutsal bildiklerinden gözlerini kıpırdatmadan kurtuluş savaşına katılarak kahramanca mücadele ettiler.

Her şehirde olduğu gibi Kırşehir'de de kendi milli süvarisini müfrezesini kurmuş pek çok şehit ve gazi vererek görevlerini en iyi şekilde yerine getirmişlerdir. Düşmanı yurttan kovarak Türk'ün esir Türk yurdunun işgal edilemeyeceğini yedi düvele ispatlamışlardır.

Sayın Valim 2019 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığımız Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Halk oyuncuları birlik platformu işbirliğinde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsuna çıkışları ve Milli mücadelenin başlangıcının 100'üncü yılı olması münasebetiyle Ülke genelinde 19 Mayıs 2019 günü saat 19.19 geçe 81 ilimizde 19 ülkede eş zamanlı "Dünya Atabarı Oynuyor" proje kapsamında Cacabey Meydanında toplanmış bulunmaktayız.

Aynı Milli mücadelenin coşkusunu yaşıyoruz şu anda 16 medya ülkemizde ve 22 ülkede canlı yayın yapmaktadır. Sayın Valim Valiliğimiz, Belediye Başkanlığımız, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzün katkılarıyla etkinliği gerçekleştirmenin mutluluğunu Milli mücadelenin ruhuyla yaşıyoruz.

Milletimize ve şehrimize hayırlı olsun. Bu projede emeği geçen herkese öğretmenlerimize ve öğrencilerimize şükranlarımı sunuyorum"dedi.

Haber: Mesut Dalkılıç

Diğer Haberler