Kırşehir Defterdarı Yusuf Balcı'dan önemli uyarı!

1. taksit ödemeleri için sürenin 15 Ekim 2018 tarihine kadar uzatıldığını ifade etti.

Kırşehir Defterdarı Yusuf Balcı mükelleflere önemli bir uyarıda bulundu. Balcı açıklamasında 18 Mayıs 2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi ve Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasın ilişkin kanun gereğince, yapılandırılan borçların peşin ödeme veya 1. taksit ödemeleri için sürenin 15 Ekim 2018 tarihine kadar uzatıldığını ifade etti.

Kırşehir Defterdarı Balcı, Kanun kapsamında yapılandırılan borçların tamamının 15 Ekim 2018 tarihine kadar ödenmesi halinde katsayı uygulanmayacağını, Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan tutardan yüzde 90 oranında ve idari para cezalarının aslından da yüzde 25 indirim yapılacağını söyledi. Peşin ödemelerin daha avantajlı olduğunu söyleyen Balcı, kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmaya devam edilmesi için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerektiğine dikkat çekerek, 15 Ekim 2018 tarihine kadar ödemelerin yapılmasını istedi. 

Toplumun her kesimini ilgilendirebilecek nitelikteki yeni yapılandırmadan yararlanmak için 15 Ekim 2018 tarihine uzatılan sürede son günün beklenilmemesi gerektiğini dile getiren Balcı, bir an önce ödemelerin yapılması ve imkânlar dâhilinde peşin ödemelerin seçilmesinde çok büyük avantajlar olduğunu vurguladı. Yusuf Balcı, Kanun’un çok kapsamlı ve avantajlı olduğunu belirterek vatandaşın lehine olan kanunla gelen bu fırsatın kaçırılmamasını istedi.  Ödeme süresinin 15 Ekim 2018 tarihine uzatılması sonucu, mükelleflerin daha hızlı ve güvenli olarak işlem yapabilmesi için bazı uyarılarda bulunulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Ödemeler; İnteraktif Vergi Dairesi uygulamasından (IOS ve Android), anlaşmalı banka şubelerinden, PTT işyerlerinden ve vergi dairelerinden, ‘www.gib.gov.tr’adresinde yer alan ‘Borç Sorgulama ve Ödeme’ bölümünden 02:00- 22:00 saatleri arasında anlaşmalı bankaların banka kartı/ kredi kartı, banka hesabından havale yöntemi ve yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile yapılabilir. İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya ‘www.gib.gov.tr’ adresi yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmelidir. Muhtemel yoğunluk sorunları ile karşılaşmamak için ödemeler son güne bırakılmamalıdır."dedi.

Diğer Haberler