Kırşehir Eczacılar Odası "Muadil İlaç Üretmeye Başladık"

Kırşehir Eczacılar Odası Başkanı Halil Durukafa yerli ilaç bir milli sermayedir. Eczacılar Odası Başkanı Halil Durukafa ilaçların üretilip eczanelere gelene kadar çok ciddi bir bütçe gerekiyor ve her ülke bu bütçeyi karşılayamıyor.

Kırşehir Eczacılar Odası Başkanı Halil Durukafa yerli ilaç bir milli sermayedir.

Eczacılar Odası Başkanı Halil Durukafa  ilaçların üretilip eczanelere gelene kadar çok ciddi bir bütçe gerekiyor ve her ülke bu bütçeyi karşılayamıyor.

İlmitre ve ilmivo dediğimiz bazı deneyler var özellikle hayvan ve insan deneyleri İsviçre'de ve Amerika'da yapılabiliyor başka ülkelerde yapılamıyor dolayısıyla bizim yeni bir molekül bulmamız ve yeni bir ilaç çıkartmamız bu koşullarla bu bütçelerle imkansız dolayısıyla dış ülkelere ve özellikle Amerika'ya ve daha büyük ülkelere ihtiyacımız oluyor ama 10 seneyi geçmiş moleküller artık muadilleri geçmiş molekülerlide ülkeler üretiyor bizde Türkiye olarak muadil olarak üretmeye başladık bazı ve çoğu ilaçları.

Biz diyoruz ki özellikle hammaddesinin aynı olduğu etkin mekanizmasının aynı olduğu her şeyin aynı olduğu orijinal ilacın yanında yerli üretiminde desteklenmesi gerektiğini ve bu şekilde ülkemizdeki dövizin korunmasının gerektiğini söylüyoruz.

Bu bir Milli mücadeledir Milli bir savaştır, yeni molekülleri göz ardı etmeden onları küstürmeden yerli ilaçları kullanmayı tavsiye ediyoruz.  Mümkün olduğunca biz kendi eczanemizde Türkiye Eczacılar birliği ve 34. Aksaray Eczacılar birliği üyesi olarak bizde mümkün olduğunca yerli  ilaçları halkın tüketimine sunmaya çalışıyoruz.

Halktan da hastalardan da bir destek olursa bu işin daha kolay olacağını bizim dövizlerin ülkemizde kalacağını düşünüyoruz. halkımız bu konuda bilinçlendirmek için anlatmaya çalışıyoruz bilinçlendirmeye çalışıyoruz bu konuda Doktor, Eczacı ve hasta ilişkisi çok önemli.

Eczacı üstüne düşen görevi yapacak hastaya anlatacak Doktorun da hem eczacıya hem de hastaya  anlatması ve eczacıya destek olması bizim için çok büyük bir destek olacağını düşünüyorum.

Yeni molekül ilaçları Türkiye'de bulabilecek çok zor yani bu bütçeler bu deneyler Türkiye'de yapılamıyor böyle bir bütçemiz yok ama önceden yapılmış olan hammaddeleri biz kullana biliyoruz  yeniden yapabiliyoruz.

Uluslararası böyle bir anlaşma var biz o eski molekülleri muadil ilaç şeklinde üretebiliyoruz bahsettiğimiz yerli ilaçlarda bu aslında buda Türkiye ilaç bütçesinin ilaç sarfiyatının % 90'larına varıyor biz o % 90'lık payı % 10'luk payı küstürmeden yerli ilaç üretimine kaydırmaya çalışıyoruz ve bunun içinde mücadele ediyoruz."dedi.

Diğer Haberler