Kurban Bayramı öncesi denetimler hız kesmeden devam etmektedir

Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan ŞAHİN yaptığı açıklamada rutin gıda denetimleri dışında Kurban Bayramı vesilesiyle yapmış olduğumuz gıda denetimleri hakkında bilgiler verdi.

Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan ŞAHİN yaptığı açıklamada rutin gıda denetimleri dışında Kurban Bayramı vesilesiyle yapmış olduğumuz gıda denetimleri hakkında bilgiler verdi.

"2019 yılı Kurban Bayramı öncesi tüketicilerimizin sofralarında güvenilir gıdaların bulunmasını sağlamak, halkımızın sağlığını koruyabilmek amacıyla; 7 gün 24 saat denetim yapılmaktadır. Özellikle kayıt onay yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren kasap, dönerci ve şarküterilerin hijyen denetimleri, vatandaşlarımızın Kurban Bayramı süresince daha sağlıklı ve hijyenik bir ortamda hizmet alabilmesi için denetim ekiplerimizce yapılmıştır.

     Vatandaşlarımızın da kendilerine ait kurban etlerini, kayıtlı ve hijyen denetimleri yapılmış kasap ve şarküterilerde çektirmeleri, kayıtsız ve hijyenik olmayan farklı faaliyet konularında hizmet veren işletmelerde etlerini çektirmemeleri önemle rica olunur. Ayrıca Kurban Bayramı nedeni ile dinlenme tesisleri, oteller, et ve et ürünleri, tatlı ve pastacılık ürünleri, şekerlemeciler, fırınlar, pideci ve unlu mamuller, üretim yerleri, toplu tüketim yerleri ve gıda satış yerleri olmak üzere gıda üretimi ve arzının bulunduğu işletmelerde gıda güvenilirliği ve gıda hijyeni konusunda denetimler yapılmıştır.

     Gıda işletmelerini denetleyerek gıdaların güvenilir olmasını sağlamaya çalışırken tüketicilerimizi de bilinçlendirmeye gayret göstermekteyiz. Karşılaştıkları olumsuzlukları "ALO GIDA 174" hattı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerine bildirmelidirler. Ayrıca ambalajsız, açıkta satılan, üreticisi ve markası belli olmayan firmalara ait ürünleri satın almamalı, ürünlerin son tüketim tarihlerine ve ambalajlarının sağlam olup olmadığına da dikkat etmelidirler.

     Vatandaşlarımızın Türkiye'nin her yerinden devletin yetkili birimlerine ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımızca oluşturulan "ALO GIDA 174" hattına 7 gün 24 saat boyunca ulaşılabilmektedir. Hatta gelen gıdaya ilişkin her türlü şikâyet ve talepler anında değerlendirilmeye alınmakta ve sonuçları internet üzerinden takip edilebilmektedir.

          Her zaman olduğu gibi Kurban Bayramında da halkımızdan gelebilecek gıda ile ilgili her türlü şikâyet ve taleplere açık olduğumuzu bildirir, vatandaşlarımızın sağlıklı, mutlu, huzurlu ve güvenli gıdaya ulaşabildiği güzel bir Kurban Bayramı geçirmesini temenni ediyorum." dedi

Diğer Haberler