Meclis Araştırma Komisyonundan Vali İbrahim Akın'a Ziyaret

Down Sendromu, otizm ve diğer gelişim bozukluklarının yaygınlığının tespiti ile ilgili bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu üyeleri ilimize gelerek Vali İbrahim Akın’ı ziyaret ettiler.

Down Sendromu, otizm ve diğer gelişim bozukluklarının yaygınlığının tespiti ile ilgili bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu üyeleri ilimize gelerek Vali İbrahim Akın’ı ziyaret ettiler.

Vali İbrahim Akın, yaptığı konuşmada, ziyaretlerinden dolayı Komisyon Başkanı Kemal Çelik ve komisyon üyelerine teşekkür ederek yapılacak çalışmalarla ilgili Valilik olarak gereken her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı Kemal Çelik de, Kırşehir’de bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ederek down sendromlu, otistik ve diğer gelişim bozukluklarına sahip bireyler ve ailelerinin sorunlarının tespiti ile ilgili ilimizde yapılacak çalışmalar hakkında Vali İbrahim Akın'a bilgiler verdi.

Valilik ziyaretinin ardından Meclis Araştırması Komisyonu üyelerinin bazı kurumlarda incelemelerde bulunmasından sonra Neşet Ertaş Kültür Merkezinde düzenlenen İstişare Toplantısına geçildi.

Buradaki toplantıya Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı Kemal Çelik, Milletvekillerinden oluşan Komisyon Üyeleri, Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ile Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri, STK temsilcileri ile ilgili şube müdürleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali İbrahim Akın, “Down Sendromu, otizm ve diğer gelişim bozukluklarının yaygınlığının tespiti ile ilgili bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu üyeleri ile birlikte bu toplantıyı gerçekleştireceğiz. Araştırma Komisyonu oluşturulmasına temel teşkil eden hususlar ve sorunların çözüm önerileri nelerdir, bunları istişare edeceğiz. Amacımız down sendromu, otizm ve diğer gelişim bozuklukları sorunlarına karşı farkındalık oluşturarak bu konuda bir şeyler yapmamız gerektiğini ön plana çıkarmak. Down sendromu, otizm ya da diğer gelişim bozuklukları olan vatandaşlarımıza karşı olan sorumluluklarımız tüm toplumumuzu yakından ilgilendirmektedir. Bu vesileyle, komisyonumuza çalışmalarında başarılar diliyor; çalışmalar sonunda çıkacak raporun bu konularda sorun yaşayan bireylerin ve ailelerin problemlerinin çözülmesine katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı Kemal Çelik de konuşmasında, “Çalışmalarımız kapsamında sorunların tespitleri ve çözülmesi konusunda önerileri dinliyoruz. Ülkemiz genelinde bu konularda bir farkındalık yaratmanın önemini biliyoruz. Bu çerçevede, Sayın Valimizi ziyaret ettik, ardından ilgili kurumlarda inceleme gezisi yaptık. Şimdi de Komisyon Üyesi Milletvekillerimiz ve ilgili kurum amirleri ile birlikte bu istişare toplantısını düzenliyoruz. Toplantının sorunların çözüme kavuşturulmasında faydalı olacağına inanıyoruz.” sözlerine yer verdi.

Toplantı, bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü için alınması gereken tedbirler konusunda katılımcıların görüş ve önerilerinin alınması yapılan değerlendirme ile sona erdi.

İstişare toplantının ardından Vali İbrahim Akın ve Meclis Araştırması Komisyonu Üyeleri, Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile Özel Yaşam Kırşehir Bakım Merkezinde incelemelerde bulundular.

Diğer Haberler