MUCUR'DA BİR ZAMANLAR HALICILIK

Dokumalar, kimliklerini ve etiketlerini ya yapıldığı yörenin isminden ya da orada yaşayan Türkmen boy ve oymak isimlerinden almaktadır.

Orta Asya’dan başlayıp Anadolu‘ya kadar geniş bir coğrafyada yaşayan Türkmenlerin tarihi, kültürel, ekonomik ve sanatsal değerlerinin en önemli görsel vesikaları olan düz veya düğümlü dokumalar; her yüzyıla damgasını vuran bir değişim ve gelişim göstererek günümüze gelmiş el sanatı ürünlerimizdendir. 
Dokumalar, kimliklerini ve etiketlerini ya yapıldığı yörenin isminden ya da orada yaşayan Türkmen boy ve oymak isimlerinden almaktadır. Kırşehir ve Mucur halıları da Anadolu dokuma kültürü içinde dokunduğu coğrafik bölgenin adından esinlenerek isimlendirilmiştir. 
Kendi içerisinde küçük özellikleriyle ayırt edilebilecek yapısal özellik farklılıkları gösteren bu iki halı dokuma merkezi, pek çok uygarlığa beşiklik olmuş önemli tarihi yerleşimlerimizdendir. 
Mucur'da bir zamanlar evlerin çoğunda halı, kilim,halı yastık,minder, heybe, çuval gibi dokumacılık yapılırdı. Mucur Halıları eskiden çok beğenilir ve pazara geldiğinde ilk onlar satılırdı.
Ne yazık ki,halıcılık ve diğer dokumalar şimdi yapılmıyor. Unutuldu. Herkes hazırına koşuyor.Konya Mevlana Müzesinde Mucur Halılarından örnekler bulunmaktadır.

Diğer Haberler