Sanayi Esnafı Yetiştirecek Çırak Bulamıyor

İlimizde bulunan Kılıçözü Sanayi Sitesi esnafları bu günlerde çok dertli.

İlimizde bulunan Kılıçözü Sanayi Sitesi esnafları bu günlerde çok dertli.

Mesleklerini devam ettirecekleri çıraklar bulamadıklarını dile getiren sanayi esnafı önceden babalar okumayan çocuklarının kulaklarından tutup eti senin kemiği benim diyerek çocuklarının bir meslek öğrenmeleri için yanımıza getirirlerdi.

Şimdi ise bırakın kulaklarından tutup getirmeyi çalıştırmaya mesleğimi öğreteceğimiz bir çocuk bulamıyoruz.

Sanayi esnafı olarak bu konuda çok sıkıntı çekiyoruz tabi ilimizde olduğu gibi ülke genelinde neredeyse çırak bulmak çok ama çok zor.

İleride araçlarımız arızalandığında tamirini yapacak evimizin mobilya yada mutfak dolabını yaptıracağımız yada en basitinden bir kaynak yaptıracak yeni nesiller çıraklar yetiştiremiyoruz daha doğrusu çırak bulamıyoruz.

Bilmiyoruz bizler sanayi esnafı olarak bu konuda çok dertliyiz gerçek olan şu ki mesleğimizi öğretecek yeni nesillere bilgilerimizi aktaracak çıraklar bulamaz isek hem ülkemiz hemde bizler hemde insanlarımız kaybedecek.

bizler sanayi esnafı olarak bu işe bir çözüm bulunması yolunda düşüncelerimiz var tabi şuda bir gerçek sanayimizin biraz şehir dışında olması ve  yeteri kadar ücret vermemizden kaynaklı gelirimiz belli zaten hiç birşey bilmeyen bir insana çok fazla bir maaş veremiyoruz.

Şuda bir gerçek öğrendikleri kendilerine çalıştıkları bize en azından ellerinde bir sanatları olur ileride işyerlerini açarlar diye sözlerine son verdiler.

Diğer Haberler