Soğanın fiyatı yüzde 100 arttı

"Devlet bir tedbir almazsa soğanın durumu çok sıkıntılı"

"Devlet bir tedbir almazsa soğanın durumu çok sıkıntılı"

Toptancıların soğan fiyatlarındaki artış beklentisi, bu hafta pazar tezgâhlarına yansırken, soğanın fiyatı yüzde 100 artışla 2,5 liradan 5 liraya çıktı. Pazarcı esnafı, soğanın kilosunun yılbaşına kadar 10 lirayı bulacağını öne sürdü.

Geçen haftaya göre, soğanın fiyatının 2 katına çıktığını belirten Kırşehir Pazarcılar Odası Başkanı bu artışın gelecek hafta da devam edeceğini öne sürdü. Haftaya soğanın fiyatı 7 lirayı bulur. Ben hem üretiyorum hem satıyorum. Yağışlardaki düzensizliğe bağlı olarak üretici şebeke suyuyla tarlasını sulamak zorunda kaldı. Sular asitli olduğu için ürünlere zarar verdi. Bu yüzden soğanlar çürüdü. Ankara Polatlı'da yetiştirip buralarda satıyorum. Kış boyu Ankara'dan gelecek soğanlarda aynı sıkıntı yaşanır" dedi.

Zam uyarılarına karşı soğanları stoklamayı düşündüğünü anlatan PAzarcılar Odası Başkanı, soğanların ömrünün kısıtlı olduğunu hatırlatıp, bekletilen ürünlerin çürüyeceğini dile getirdi.

"İthalat kararı alınabilir"

Türkiye'de soğanın yüzde 60'ının Ankara Polatlı'dan karşılandığını belirten  bu yıl aynı yerden aldıkları soğanın yarısının çürük çıktığını belirtti. Yılbaşına kalmadan soğanların tükenebileceğini kalan üründe de fiyat artışının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Pazarcılar Odası Başkanı Benim tahminlerime göre soğanın kilosu yılbaşına kadar 10 lirayı bulacak. Çünkü taze soğan en erken Mayıs'ta çıkıyor. Kalan 5 aylık sürede devlet bir tedbir almazsa soğanın durumu çok sıkıntılı. Devlet ithalat kararı alıp dışarıdan soğan getirebilir. Ankara, Eskişehir ve Sivrihisar'da yetişen soğanlar hastalık çıktığı için çöpe gidiyor. 

Diğer Haberler