Süne İle Mücadelemiz Devam Ediyor!"

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, sürdürülen süne mücadelesi ile ilgili olarak bilgiler aktardı.

Kenan Şahin açıklamasında ziraat mühendisleri ve ziraat teknikerlerinin süne takiplerinin devam ettiğini kaydettiği açıklamasında 9 ekip ve 25 kişiden oluşan personelin çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şahin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görev yapan Ziraat Mühendislerimiz ve Ziraat Teknikerlerimiz tarafından Kırşehir genelinde süne mücadelesi çalışmalarımız devam ediyor.  2017-2018 Üretim sezonunda İl Müdürlüğümüz ve İlçelerimiz bünyesinde 8 teknik ve 1 koordinatör olmak üzere 9 ekip ve 25 personel ile süne sürveyleri yürütülmektedir. Kırşehir'de bu yıl 994.839 dekar buğday alanında süne takibi yapılmakta olup ekiplerimiz süne mücadelesi çalışmalarına yönelik olarak kıymetlendirme (kışlamış ergin) ve yumurta parazitlenme sürveylerini bitirerek nimf sörveylerine başlamışlardır. Yapılan kontroller esnasında geçmiş yıllara nazaran artan bir süne yoğunluğuyla karşılaşılmıştır. 52 köyde ilaçlama yapılması için muhtarlara tebligat verilmiş olup sayımlar sonucu yoğunluk tespit edilen yerlerde ilaçlama için gerekli duyurular yapılmaya devam edilmektedir.Süne zararlısının ülkemiz ve ilimiz için ekonomik anlamda stratejik bir ürün olan buğdayın ekmeklik özelliğini yok etmesi nedeniyle ana zararlısı olduğu yoğunluğun çok fazla olduğu durumlarda %100‘lere varan kayıplara neden olduğu bilinmektedir. Çiftçilerimiz daha fazla bilgi almak için İl ve  İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize uğrayarak  ziraat mühendislerimiz ve ziraat teknikerlerimizden oluşan süne teknik ekiplerimizden teknik destek alabilirler.”dedi.

Diğer Haberler