TSO'dan Kamuoyu Bilgilendirmesi

Bilindiği üzere, Ticaret Bakanlığımız tarafından yayımlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” kapsamında motorlu kara taşıtı alım satım işi yapan galerici esnafımızın MYK mesleki yeterlilik belgesi alması, sonrasında ise Ticaret İl Müdürlüğümüze başvurarak sahip oldukları işyerleri adına yetki belgelerini almaları gerekmektedir.

Bilindiği üzere, Ticaret Bakanlığımız tarafından yayımlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” kapsamında motorlu kara taşıtı alım satım işi yapan galerici esnafımızın MYK mesleki yeterlilik belgesi alması, sonrasında ise Ticaret İl Müdürlüğümüze başvurarak sahip oldukları işyerleri adına yetki belgelerini almaları gerekmektedir.

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odamız da MYK mesleki yeterlilik belgesi sınavlarının Kırşehir’de yapılabilmesi için TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş ile protokol yaparak belgelendirme hizmetini bir karşılık beklemeden üyelerinin ayağına götürmüştür. Bugüne kadar 100’den fazla galerici esnafımız sınavlara girmiş ve bu sınavlardan başarılı olanlar mesleki yeterlilik belgelerini almaya hak kazanmıştır.

Temmuz ayında sınava girmek isteyen galerici esnafımız tarafından Odamıza yapılan yoğun başvurular, TOBB MEYBEM’e iletilerek sınavların 5-6 Ağustos’ta Odamız himayesinde yapılması kararlaştırılmıştır. Sınav tarihleri de adaylara, sınav öncesinde gerek basın yoluyla gerekse bire bir tebliğ edilmiştir.

Bugün bir yerel gazetede düzenlenen sınavlara ilişkin yapılan asılsız bir haber üzerine bu açıklamanın yapılması hasıl olmuştur.

Öncelikle Odamız sadece sınava girmek isteyen adayların başvurularını almakta ve bu başvuruları ilgili yetkilendirilmiş kuruluşlara iletmektedir. Sınavları düzenleyen TOBB MEYBEM ise, 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu ve ilgili mevzuatlara uyarak sınavları gerçekleştirmektedir.

Uluslararası standartlara göre düzenlenen bu sınavlarda mevzuat gereği kamera kaydı alınmakta ve sınavlar sektör tarafından da onaylanarak yürürlüğe giren ulusal standartlar ve yeterlilikler baz alınarak yapılmaktadır.

Dolayısıyla haberi servis eden kişi ve kurumların, sınavlarda kamera kaydı alınmaması ve sınav sorularının sınavdan önce dağıtılması talepleri hem Odamız hem de TOBB MEYBEM tarafından şiddetle reddedilmiş, bu usulsüzlüğe tarafımızca izin verilmemesi nedeniyle haberin kasti olarak yapıldığı akla gelmektedir.

Haberde yine sınavın önce uygulamalı sonra yazılı yapılması konusu eleştirilmiştir. Ancak sınavlar hem yazılı hem de uygulamalı olarak iki aşamalı düzenlenmektedir. İki sınava da katılım zorunlu olup, sınavı düzenleme yetkisi TOBB MEYBEM’dedir.

Konuya ilişkin olarak 5 Ağustos 2019’da düzenlenen sınavın, gerekli izinler alınarak, teorik (yazılı) kısmı yerine önce performans (uygulamalı) kısmı başlatılmış, gün sonunda ise teorik sınav başarıyla uygulanmıştır. Sınavlara tüm adaylar tam katılım göstermiş ve sınava girmeyen veya tarafımıza mağduriyetini ileten herhangi bir aday olmamıştır.

Haberde talep edilenin aksine, ulusal standart ve mevzuatlara uygun olarak kamera kaydı altında yapılan sınavlarda, herhangi bir kişi/kurumun talebi nedeniyle esneklik gösterilemeyeceğinin tekrar altını çiziyoruz.

2006 yılında kurulan ve iş dünyası olarak merkezinde yer aldığımız mesleki yeterlilik sisteminin bu gibi asılsız haberlerle yıpratılmasına müsaade etmeyeceğimizi ve bundan sonra Oda olarak aynı kalite ve standartlarda, hiçbir menfaat beklemeden, üyelerimizin her konuda yanında olacağımızı beyan eder, kamuoyunun takdirine sunarız.

Mustafa YILMAZ

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetim Kurulu Başkanı

Diğer Haberler