Üstad Yusuf Kaplan Kırşehir'de Asım'ın Nesli Hareketi ile Buluştu

Büyük İslam mütefekkiri ve münevveri, düşünür, çevirmen, Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan, Kırşehir programları çerçevesinde Asımın Nesli Hareketi Derneği üyeleriyle gerçekleşen buluşmada İslam medeniyeti olarak çıkış yolumuz ekseninde bir söyleşi icra etti.

Büyük İslam mütefekkiri ve münevveri, düşünür, çevirmen, Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan, Kırşehir programları çerçevesinde Asımın Nesli Hareketi Derneği üyeleriyle gerçekleşen buluşmada İslam medeniyeti olarak çıkış yolumuz ekseninde bir söyleşi icra etti. Yusuf Kaplan ayrıca Kırşehir izlenimlerini gazetedeki köşesine taşıdı.

Üstad Yusuf Kaplan programda ana hatlarıyla şunları kaydetti: “Bu ülkenin en büyük sorunu sığlık. Batılıların sömürgeleştiremediği tek ülkeyiz ancak kendimizi sömürgeleştiren tek ülkeyiz. Gayrimüslimlerin bu ülkeden gitmesi projeydi ve bize yüz yıl kaybettirdi, onlar varken biz kendimizdeydik ama onlardan sonra yapılanlarla aynen onlar gibi olduk. Biz bin yıl tarih yaptık, sadece Türk tarihi değil, sadece İslam tarihi değil, dünya tarihi yaptık. Ancak daha sonra tarih bilincini linç ettik. Biz medeniyet değiştirmeye çalıştık. Aynı dönemde Rus devrimi de oldu ama onlar kendine geldi, çünkü onlarda Rusluluk bilinci vardı. Bizim bütün bilinç dallarımız imha edildi. Köklere inemezseniz göklere yükselemezsiniz. Biz döküntü aydınlarla hiçbir yere gidemeyiz. Aydınlarımız İslamı da Batı’yı da zamanın ruhunu da iyi bilmek zorunda. Grek felsefesi Hristiyanlığı yuttu ama bizi yutamadı, biz onu yuttuk ama bu yutma Yok etme değil hazmetmedir. Dünyanın en zengin dili Osmanlıcaydı, çünkü evrensel bir dildi, içinde birçok dilin özünü barındırıyordu. Bu ülkenin en büyük cinayeti dil devrimidir. Şu an eğitimde kültürde çırpınıyoruz, bunun sebebi budur. Avrupa uzayı tabiatı anladı ancak insanı anlayamadı. Kitapları boğuşa boğuşa okuyun ki boğulmayalım. Okuma temizlik operasyonudur. Sema edercesine okuyalım. Bize Müslüman Oxford Harvard Sorbonne üniversiteleri lazım.”

eni Şafak Yazarı Yusuf Kaplan, Kırşehir izlenimlerini Yeni Şafak’taki köşesine taşıdı ve şunları yazdı: “Kırşehir’e gideceğimizi öğrenen Kırşehirli kardeşlerim, önceden irtibata geçtiler ve fuarın dışında, Kırşehir’in önde gelen vakıflarının, cemaatlerinin, kanaat önderlerinin, dertli insanlarının katıldığı bir sohbet toplantısı gerçekleştirdik. Mahmut Sami Doğancı kardeşimin “Asım’ın Nesli Hareketi”nin mekânında. Anadolu’da bu tür sohbetlere katılmayı daha çok seviyorum. Daha samîmî, daha içten oluyor bu tür sohbetler. Şehrin sorunlarını da yakından tanıma imkânı veriyor insana, ayrıca. Yazının başında da söylediğim gibi, kitap fuarları, yerel yönetimlerin en güzel işlerinden biri. Yazıyı bitirirken, bir önerim olacak yerel yönetimlere: Kitap fuarları, yılda bir yapılmasın; her mevsim düzenlensin. İnsanımız kitaplarla bütünleşsin, kitaplara doysun.”

Asımın Nesli Hareketi Gençlik Üniversitesi Derneği Başkanı Mahmut Sami Doğancı yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Katılımlarıyla şehrimizi ve derneğimizi onurlandıran ve  nurlandıran fikir fatihi Yusuf Kaplan hocamıza çok teşekkür ediyorum. Yine programımıza teşrif eden Memur-Sen Başkanı Oktay Cebeci hocamıza, MÜSİAD başkanı Hasan Eraslan abimize, İHH Başkanımız Seyfettin Cerit hocamıza, Kimder onursal başkanımız Hursit Arısoy abimize ve bütün katılımcılara çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Diğer Haberler