Yaz Kur’an Kursu Açılış Programı Yapıldı

2019 yılı Yaz Kur’an kurslarının açılış programı, İl Müftülüğü Konferans salonunda yapıldı. Programa İl Müftüsü Mehmet YAMAN, İl Müftü Yardımcısı Hasan Hüseyin ARSLANTÜRK, Din Hizmetleri ve Eğitim Şube müdürü Şaban ÇAKIR, daire personelleri, din görevlileri, Kur’an kursu öğreticileri ve velileri ile beraber öğrenciler katıldı.

İstiklal marşı ve akabinde Üniversite Camii İmam-Hatibi Mahmut SARATLI tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan proğram da öğrenciler tarafından ilahiler ve şiirler okundu. 

İl Müftüsü Mehmet YAMAN  açılış konuşmasında; “Hayırlı nesiller yetiştirmemize katkı sağlayacak, gözümüzün nuru evlatlarımızı Kur’an’la ve Peygamber efendimiz  (sav)’in örnek hayatıyla buluşturacak bir zaman dilimi daha başlıyor. Kur’an kurslarımız, bugün itibariyle yani 17 Haziran’da başladı. İnşallah 9 Ağustos’a kadar devam edecek. “Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur’an olsun” şiarıyla camilerimiz, bu yıl da çocuklarımız için bir din eğitim yuvasına dönüşecek. Çocuklarımız, Yüce Rabbimizi daha iyi tanıyacaklar. İmanı ve İslam’ı tertemiz kalplerine nakşedecekler. Kur’an-ı Kerim’le ve Peygamber efendimiz  (sav)’in  örnek hayatıyla daha yakından tanışacaklar. Kur’an’ın istediği, Hz. Peygamber efendimiz  (sav)’in de yaşayarak gösterdiği doğruluk ve dürüstlüğü, şefkat ve merhameti, sevgi ve saygıyı, hak ve adaleti, paylaşma ve yardımlaşmayı, kardeşlik ve muhabbeti, hâsılı ahlâkî değerleri daha derinden kavrayacaklar. Kitaplarla dost olmayı, okumanın değerini, ilmin önemini hissedecekler. İstiklalimizin sembolü camilerimizle buluşacaklar. Yaz kurslarımız çocuklarımızın milli ve manevi değerlerimizi İslami bilgi ve görgü kurallarını öğrenmeleri, ibadet alışkanlığı kazanmaları, camiyi, cemaati ve Kur’an kurslarımızı tanımaları ve buralardaki o manevi havayı kişiliklerine yansıtmaları bakımından son derece önemli bir fırsattır. Bütün velilerimizi bu fırsattan en güzel bir şekilde yararlanmaya davet ediyorum”dedi.

Program öğrencilerin okudukları ilahi ve şiirlerle devam etti. Ramazan ayında düzenlenen ortaokul öğrencilerine yönelik "Ramazan ve İnfak" temalı resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Programın sonunda bütün öğrencilere il Müftülükce dondurma ikramında bulunuldu.

Diğer Haberler