YURTDIŞI İŞ GEZİSİ DESTEKLERİ ARTTI

KOSGEB yurt dışı iş gezileri destek oranları ve başvuru şekilleri ile uygulamaları hakkında Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa YILMAZ önemli bilgiler verdi.

KOSGEB yurt dışı iş gezileri destek oranları ve başvuru şekilleri ile uygulamaları hakkında Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa YILMAZ önemli bilgiler verdi.

İşadamları geçtiğimiz dönemlerde yurt dışı iş gezisi için mali desteği için başvurular KOSGEB’e yapılmaktaydı. Yapılan son düzenleme ile bundan sonraki süreçte destek başvuruları TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) üzerinden yapılarak bu sürecin hızlandırılması ve üyelere sağlanan mali destek miktarlarına düzenleme getirildi.

Konuya ilişkin bilgiler veren Oda Başkanı Mustafa YILMAZ, “işadamlarımız ve üyelerimizin dünya pazarına girmelerinde etkili olan yurt dışı iş gezisi destek oranları ve uygulama esasları bizlerden gelen talepler doğrultusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun girişimcileri sonucunda iyileştirilmiş ve destek oranları ciddi anlamda arttırılmıştır. Bundan sonra destek başvuruları Odamız aracılığı ile TOBB’a yapılacaktır. Destek Limitlerinde; Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avustralya kıtası ile Asya Pasifik Ülkeleri için destek 5.000 TL'den 10.000 TL'ye, Çin Halk Cumhuriyeti dahil diğer ülkeler için 3.000 TL'den 5.000 TL'ye çıkarılmıştır. Ayrıca başvuru esnasında talep edilen, iş yükünü artıran ve bürokrasi oluşturan belgeler azaltılarak başvurular kolaylaştırılmıştır. Destek içeriğine Milli Katılım Organizasyonu kapsamında Düzenlenecek Fuarların yanı sıra Prestijli Fuarlarda kapsama dahil edilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Yurt dışı pazarlara erişimi kolaylaştıran bu desteklerden Kırşehir iş dünyasının daha fazla faydalanması ve ihracat oranımızın artmasını gerektiğine Oda Başkanı Mustafa YILMAZ vurgu yaptı.

Halil EKİCİOĞLU Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu

Diğer Haberler